Zpravodajství

Střelba v Praze: postřeleným je exšéf policejní jednotky Vladimír Ustyanovič

Střelba v Praze: postřeleným je exšéf policejní jednotky Vladimír Ustyanovič

Postřeleným mužem při noční přestřelce v centru Prahy je bývalý šéf severomoravské policejní zásahové jednotky Vladimír Ustyanovič. Našemu zpravodajskému serveru to právě sdělila mluvčí pražských policistů Eva Brožová. Ve videoukázce jsou záběry z místa činu bezprostředně po přestřelce. Policisté zajišťují důkazy. Více se dozvíte v dnešních Televizních novinách v 19:30 hodin.


PROFIL: Vladimír Ustyanovič

narozen: 1959, Ostrava
· studia: Vojenská vysoká škola pozemního vojska ve Vyškově
· 1985: Vysoká škola báňská: ekonomická fakulta, vyučuje jako lektor na vojenské katedře
· 1989: před listopadem 1989 sloužil krátce jako voják z povolání u útvaru výsadkového vojska v Prostějově. Z armády odešel na vlastní žádost
· 1990: přijali ho k policii, zařazen do zásahové jednotky Krajské správy policie v Ostravě
· 1994: povýšen ze zástupce velitele do čela zásahové jednotky. Pod jeho velením dosáhla uspokojivých výsledků. Jeden z nejlepších útvarů v republice, několikrát získal i dobré umístění v mezinárodních soutěžích policejních jednotek. Sám Ustyanovič byl dlouho hodnocen dobře. V průběhu své osmileté služby čtyřicetkrát odměněn.
· 1998: jeho kariéra v listopadu 1998 končí postavením mimo službu
· 1999: odvolán ze své funkce
· po vynuceném odchodu od policie se Vladimír Ustyanovič věnuje práci pro bezpečnostní agenturu.
· podle informací se začal věnovat podnikání v rámci České ochranné služby (ČOS).
· 2000: v březnu se stává externím poradcem expremiéra Miloše Zemana. Řeší problematiku spojenou s nasazováním speciálních jednotek, využití policie při záchranných operacích a spolupráci elitních útvarů armády a policie.

Další informace připravujeme.

Policejní verze případu:

Jak jsme již informovali, došlo dvacet minut po třiadvacáté hodině ke střelbě v Krakovské ulici v Praze 1. Útočník si počíhal v prostorách tamních garáží a na oběť několikrát vystřelil z krátké, legálně držené střelné zbraně. Poté z místa události utekl.

Na místo přijeli desítky policistů, kteří uzavřeli prostor mezi ulicemi Mezibranská - Štěpánská a Ječná - Václavské náměstí, neboť byl důvodný předpoklad, že se pachatel v této lokalitě stále nachází. Pátrací akce, vzhledem ke značně rozsáhlému prostoru probíhala několik hodin. Policisté propátrávali dům od domu, patro od patra. Dotazovali se obyvatel domů, zda nezaznamenali jakékoliv události, které by policisty přivedli na stopu pachatele. Až krátce po třetí hodině ranní upozornil jeden z nájemníků domu v Žitné ulici muže zákona na nezvyklí šramot v půdních prostorách domu a na střeše. Jelikož byl pachatel ozbrojen, přivolali policisté dostatečný počet kolegů k provedení případného služebního zákroku. A ten se i následně odehrál. Jakmile policisté vylezli na střech domu, zaznamenali šramot a pohyb za jedním z komínů. Tam také okamžitě směřovali světla svítilen. V těch policisté spatřili krčícího se muže se zbraní v ruce. Proto okamžitě z jejich strany přišla výzva "Policie, jménem zákona odhoď zbraň". Následnou mužovu reakci předpokládal asi málokdo. Sedmačtyřicetiletý muž utrousil směrem k policistům nesrozumitelnou větu, přiložil svou zbraň k hlavě a zazněl výstřel. Pachatelovo bezvládné tělo se sesunulo po střešní krytině na okraj střechy a spadlo do ulice Žitná, na zaparkované policejní vozidlo. Kriminalisté opodál mrtvého těla zajistili střelnou zbraň. Na základě prvotního šetření lze tvrdit, že se jedná o zbraň shodnou s tou, která o několik hodin dříve v ulici Krakovská těžce zranila sedmačtyřicetiletého, česky hovořícího muže. Kriminalisté si na samém prvopočátku stanovili několik vyšetřovacích verzí, z nichž nejpravděpodobnější se jeví řešení manželské krize. Nicméně prošetřování celé události neustále pokračuje a není vyloučeno, že se mohou objevit další okolnosti.

Zdroj: Policie ČR Praha - Správa hl. m., prap. Tomáš Hulan

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz