Zpravodajství

Topolánek chce v pátek předložit návrh vlády

Odstupující premiér Mirek Topolánek chce v pátek předložit podobu nové vlády prezidentovi. A to i přesto, že všechno nasvědčuje tomu, že jednání o programu nového kabinetu se zasekly na mrtvém bodě. ODS trvá po ranním jednání grémia strany hlavně na reformním programu s rovnou daní a to zase ČSSD odmítá. A předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek se navíc celý den pokoušel své poslance přesvědčit, aby stranu nezradili a nepřeběhli k ODS.


Stále podle vyjádření politiků platí, že by mělo dojít k dohodě čtyř stran a také platí, že není důležité, zda vláda bude jedno, dvou nebo tříbarevná. Do pátku ale zbývají tři dny a na společném programu se dvě nejsilnější tuzemské politické strany nemůžou stále dohodnout.

Vůli dohodnout se přitom všichni neustále "skloňují"

Ustoupit ale zatím nechce nikdo. ODS chce rovnou daň. ČSSD říká ne. Dohoda drhne taky u sociálních výdajů, poplatků ve zdravotnictví a zákonu o neziskových nemocnicích.

Spor se vede o to, kolik bude mít která strana v budoucí vládě ministrů. A Jiří Paroubek celý den přesvědčuje své "ovečky", aby nezradili, včetně rebela Miloše Melčáka a Michala Pohanky. A to se prozatím předsedovi strany povedlo. 

Všech dvaasedmdesát členů řeklo, že kdyby se dostali se svým názorem do menšiny, budou vycházet z toho, že je tu většinový názor a ten budou respektovat.

Od jmenování v současné době už odstupující vlády uběhlo 100 dní

Vyjenat novou vládu chtěl nejdřív Mirek Topolánek do Mikuláše. Teď termín posouvá na tento pátek.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz