Zpravodajství

Česká šlechta žije!

Česká šlechta žije!
Zdroj: TV Nova

Bývalý ministr obrany Michal Lobkowic, senátor Karel Schwarzenberk nebo Diana Sternberková. Jedni z mála, o kterých veřejnost ví. Podle odborníků u nás ale žijí potomci zhruba čtyř desítek šlechtických rodů.

A to přesto, že šlechtě minulé století zrovna nakloněno nebylo.
Šlechtictví u nás bylo zrušeno v roce 1918 a užívání šlechtických titulů je dokonce dodnes trestné.

Pokud někoho na veřejnosti oslovíte původním šlechtickým titulem, můžete skončit až na dvacet dní ve vězení. Za celou dobu platnosti zákona ale nebyl nikdo nikdy pohnán před soud.

Po zrušení šlechtictví přišla pozemková reforma, pak konfiskace majetku a často i nucená emigrace. Přesto u nás i éru komunismu přečkalo několik rodů. Podstatná část se jich ale vrátila po roce 1990 a mnohdy i na svá původní sídla.

Kolovrati nebo větev Sternberků v Častolovicích,další na Jemništi, pochopitelně Schwarzenberg na Orlíku. Většina z nich ale žije běžným životem v rolích bankéřů nebo třeba veterinářů.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko dalo Ukrajině helikoptéry a tanky, uvedl americký ministr

Ukrajinská armáda nedávno od Česka dostala bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy. Po pondělním telekonferenčního jednání se spojenci to řekl americký ministr obrany Lloyd Austin. Hlavním tématem schůzky byla další vojenská pomoc Ukrajině, uvedl portál Defense One.

Píše se na Deník.cz