Zpravodajství

Dětské autosedačky můžou zabíjet!

Dětské autosedačky můžou zabíjet!
Zdroj: TV Nova

Dětské autosedačky mohou být nebezpečné. Dítěti totiž hrozí někdy až udušení. Informovala o tom Mladá fronta Dnes s tím, že na to přišli novozélandští vědci, když zkoumali úmrtí těch nejmenších minimek v autosedačkách. A čeští lékaři spolu s ministrestvem dopravy vybízejí k větší opatrnosti a dodržování zásad bezpečnosti při jejich používání.

Výrobci sedaček už také reagují. Vylepšují své výrobky i nad rámec norem, které požaduje Evropská unie. Problémem je, že spícímu dítěti může v autosedačce přepadnout hlavička, která pak tlačí na hrudník. Miminko se tak může i udusit. Lékaři teď rodiče varují, aby používali autosedačku jenom k převozu, na co nejkratší dobu a nikoliv běžně doma.

 

Před lety museli dovozci dětských autosedaček získat osvědčení o její bezpečnosti od ministerstva dopravy. Teď už ho mít nemusí. Ministerstvo ale tvrdí, že se nebezpečná sedačka na trh dostat nemůže. Atestuje se totiž ve státních zkušebnách. Ministerstvo v současné době osvědčení nevydává, protože se výrobek musí řídit evropskými předpisy a musí obsahovat tuto etiketu, kde je napsáno kdy je certifikovaná.

 

Dětské autosedačky budou bezpečné 

Český výrobce dětských autosedaček dokonce slibuje, že v lednu bude o krok dál před Evropskou unií. Začne prodávat ještě bezpečnější model se speciální vystýlkou. Ta zajistí, aby byla hlavička dítěte lépe fixovaná.  

Ministerstvo dopravy vybízí rodiče k větší opatrnosti. Současně se na vybraných dětských hřištích pořádají informační kampaně, jak autosedačku správně používat. Tam si celou věc může každý v přistaveném autě vyzkoušet.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Píše se na Deník.cz