Zpravodajství

Dětské autosedačky můžou zabíjet!

Dětské autosedačky můžou zabíjet!
Zdroj: TV Nova

Dětské autosedačky mohou být nebezpečné. Dítěti totiž hrozí někdy až udušení. Informovala o tom Mladá fronta Dnes s tím, že na to přišli novozélandští vědci, když zkoumali úmrtí těch nejmenších minimek v autosedačkách. A čeští lékaři spolu s ministrestvem dopravy vybízejí k větší opatrnosti a dodržování zásad bezpečnosti při jejich používání.

Výrobci sedaček už také reagují. Vylepšují své výrobky i nad rámec norem, které požaduje Evropská unie. Problémem je, že spícímu dítěti může v autosedačce přepadnout hlavička, která pak tlačí na hrudník. Miminko se tak může i udusit. Lékaři teď rodiče varují, aby používali autosedačku jenom k převozu, na co nejkratší dobu a nikoliv běžně doma.

 

Před lety museli dovozci dětských autosedaček získat osvědčení o její bezpečnosti od ministerstva dopravy. Teď už ho mít nemusí. Ministerstvo ale tvrdí, že se nebezpečná sedačka na trh dostat nemůže. Atestuje se totiž ve státních zkušebnách. Ministerstvo v současné době osvědčení nevydává, protože se výrobek musí řídit evropskými předpisy a musí obsahovat tuto etiketu, kde je napsáno kdy je certifikovaná.

 

Dětské autosedačky budou bezpečné 

Český výrobce dětských autosedaček dokonce slibuje, že v lednu bude o krok dál před Evropskou unií. Začne prodávat ještě bezpečnější model se speciální vystýlkou. Ta zajistí, aby byla hlavička dítěte lépe fixovaná.  

Ministerstvo dopravy vybízí rodiče k větší opatrnosti. Současně se na vybraných dětských hřištích pořádají informační kampaně, jak autosedačku správně používat. Tam si celou věc může každý v přistaveném autě vyzkoušet.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz