Zpravodajství

Sněmovna "spočítala" schodek rozpočtu na 91 miliardy korun

Poslanci dnes definitivně schválili rozpočet na příští rok. Ten původně počítal se schodkem ve výši zhruba 91 miliard korun. Podle ministra financí Vlastimila Tlustého bude ale nakonec kvůli poslaneckým zásahům ještě vyšší, bezmála 100 miliard. A to je důvod, proč ho nakonec sám ministr financí nepodpořil.

Poslanci totiž přišli s praxí, která tu ještě nebyla. Začali ukrajovat i z peněz, které stát musí vyplatit, ať chce, nebo ne. Třeba miliardu korun z peněz vyčleněných na důchody nebo dvě miliardy z peněz na stavební spoření. Podle ministra financí to v důsledku státní kasu ještě víc zadluží. "V tuto chvíli je jasné, že ten deficit je o 6,4 miliardy větší," řekl Tlustý.

Tlustý: schodek rozpočtu může být až 100 miliard korun

 

Tlustý obvinil šéfa rozpočtového výboru Sobotku z toho, že vše řídil on. Za ministra financí se postavili jen zelení. Jejich šéf Martin Bursík k rozpočtu dodal: "Je to obcházení pravidel, je to naprosto nesystémové". Podle jiných byly takové zásahy do rozpočtu nutné. Řešily se prý podstatné věci jako zafinancování sociálních služeb, jiným záleželo na tom, aby byli podpořeni především zemědělci. A k většímu zadlužení to podle nich nepovede.

Exministr financí Bohuslav Sobotka nakonec dal svému nástupci Tlustému malou radu. "Průměrně schopný ministr financí musí být schopný takový problém vyřešit například úsporami," vzkázal Sobotka. Pro rozpočet jako celek nakonec zvedla ruku většina poslanců ODS, ČSSD a KDU. Senát ho neprojednává, čeká tak už jen na podpis prezidenta.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz