Zpravodajství

Psychiatr Cimický varuje před vánočními půjčkami

Psychiatr Cimický varuje před vánočními půjčkami
Zdroj: Korzo

Už několik let jsou lidé zvlášť před Vánoci doslova zahlceni nabídkami na hypotéky, úvěry, půjčky či nákup na splátky. Kdo sloganům o výhodnosti a jednoduchosti splátek neuváženě podlehne, může se velmi rychle ocitnout v hmotných a poté i psychických problémech. Loni varovali představitelé katolické církve prostřednictvím biskupského listu, který byl čten v předvánočním čase v kostelích. K nim se letos přidávají stále naléhavěji i odborníci z řad psychiatrů a psychologů, v první řadě psychiatr MUDr. Jan Cimický.

Lékař důrazně před neuváženými půjčkami, byť uzavřenými s lákavou představou krásných a bohatých Vánoc, co nejdůrazněji varuje. Jejich obětí se totiž před časem stal i jeho blízký přítel.

"Moje babička vždy říkala: vyskakuj si, ale jen na to, co dosáhneš. Kdysi jsem si říkal, že nemá pravdu. Teprve o mnoho let později jsem ji pochopil a dnes tvrdím, že i ve chvíli, kdy člověk po něčem velice touží, měl by především uvažovat. Jde o zdánlivě nevinné půjčky, ale ty se mohou rychle změnit v záludnou past," říká Jan Cimický. "Zažil jsem to u mého přítele Michela ve Francii, který si koupil domek na okraji Paříže a vybavil si jej, pak si koupil i auto. Vloudila se ale chybička, na kterou lidé nemyslí v okamžiku, kdy půjčku uzavírají. Michel prostě vážně onemocněl. Musel chodit třikrát týdně na dialýzu a čekal na transplantaci ledviny. A nemohl splácet... Splátkové kalendáře se ale na nic neohlížejí. A tak přišel Michel o domek, auto i vybavení, manželka se s ním rozvedla a odvedla si děti pryč. Nemocný kamarád byl nakonec rád, že má garsonku na jednom okrajovém sídlišti. Já vím, že to je jistě extrémní případ, ale když dnes u nás slyším ty úžasně výhodné nabídky, vždycky si vzpomenu na Michela. Kdyby nechtěl mít všechno hned, mohl mít sice chudší, ale mnohem šťastnější Vánoce. A třeba mnohokrát za sebou," zamyslel se Jan Cimický.

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz