Zpravodajství

Česko je bez vlády už 190 dní, zítra se opět bude jednat

Výkonná rada ODS v noci na dnešek zakázala Mirku Topolánkovi pokračovat v přípravě společné vlády s ČSSD. Naopak chce, aby se pokusil vytvořit kabinet jen s lidovci a zelenými. Podporu pro něj je přitom ODS ochotna hledat i u rebelujících poslanců ČSSD.


Jiří Paroubek ale pohrozil, že každého, kdo dá hlas pravicové vládě, nechá vyloučit ze strany. Prezident Klaus pak s politováním řekl, že se země opět ocitá na samém začátku vládní krize.

Jednání dvou nejsilnějších stran opět ztroskotala 

Ještě včera vpodvečer se chvíli zdálo, že by se snad mohly ODS, ČSSD a lidovci nějak domluvit. To když šéf KDU-ČSL Čunek tvrdil, že si rozdělili křesla ve vládě. Jenže výkonná rada ODS už po několikáté zamíchala kartami. Premiér Mirek Topolánek řekl, že rada "rozhodla nepokračovat v jednání s ČSSD o vládě".

 

Podle našich informací zejména lidé z regionů dali Topolánkovi najevo, že o "sňatek" s ČSSD nestojí. To byl prý důvod, proč s novináři téměř nemluvil. ODS přitom přišla s tím, že chce znovu zkusit sestavit menšinovou vládu s lidovci a zelenými. A tentokrát pro ni bude hledat podporu také u jednotlivců. Podle Pavla Béma se teď ODS bude snažit hledat "konstruktivní poslance".

Paroubek: Nejsem Špidla, nenechám se vydírat

 

Někteří občanští demokraté jsou dokonce přesvědčeni, že by bylo osudovou chybou nezkusit využít současné rozhádanosti uvnitř ČSSD. Jiří Paroubek ale pohrozil svým poslancům, že s nimi zatočí, pokud podpoří pravicovou vládu, když řekl, že kdokoli něco takového udělá, navrhne jeho vyloučení. A dodal: "Nejsem Špidla, nenechám se vydírat." Paroubek navíc apeloval na prezidenta Klause, ať vládu opřenou o přeběhlíky nedopustí. Na ně se nechtějí spoléhat ani  lidovci.  

Bursík má výhrady ke společné vládě s KDU-ČSL 

Šéf lidovců Jiří Čunek k takový postup sestavování vlády komentoval slovy: "Aby to nebyla vláda šašků". A právě Čunek může plány ODS na jednání zkomplikovat. Předseda zelených Martin Bursík má totiž s Čunkem problém. Vyčítá mu, jak vystěhoval Rómy. "Kdyby se měla přenést ta vsetínská politika do vlády, tak my v ní nebudeme," dodal Bursík.

Klaus: Vracíme se o 190 dní zpátky 

Zklamání nad nejnovějším vývojem vyjádřil prezident. Ihned po dnešním příletu ze zahraniční cesty celou situaci zhodnotil slovy: "Vracíme se o 190 dnů zpátky, z toho nemůže být nikdo šťastný." Mnohé politiky pak prezident zaskočil, když naznačil, že by cestou z krize mohlo být to, kdyby Mirek Topolánek vrátil jmenování předsedou vlády a on mohl vybrat někoho jiného. ODS o tom zatím ale neuvažuje.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz