Zpravodajství

Skandál: V bytech s regulovaným nájmem bydlí vysoce postavení lidé

Skandál: V bytech s regulovaným nájmem bydlí vysoce postavení lidé

Sdružení majitelů realit znovu zveřejnilo seznam tzv. sociálních nájemníků. Jde o osoby, které bydlí v bytech s regulovaným nájmem, ale přitom mají vysoké příjmy. Senát Městského soudu v Praze totiž zrušil předchozí rozhodnutí Úřadu na ochranu osobních údajů, který už dříve za zveřejnění seznamu uložil sdružení půlmilionovou pokutu.


Podívejte se na naši videoreportáž, která obsahuje dva rozdílné názory v rozhovorech s Girolamem Giormanim, předsedou Sdružení majitelů realit a Stanislavem Křečkem, předsedou Sružení nájemníků.  

Podle jmen, která na seznamu figurují se opravdu proč divit, že si exposlanci nebo současní vysoce postavení úředníci nepřejí, aby veřejnost věděla o jejich "stylu" bydlení. Lidé s vysokými příjmy v bytech s nízkým ze zákona regulovaným nájmem totiž běžnou veřejnost opravdu pobuřují.

„Zveřejnil jsem několik lidí, kteří žijí v regulovaném nájmu a přitom jsou to nesmírní boháči. Okrádají vlastně rodiny s dětmi o byt," říká Girolamo Giormani, předseda Sdružení majitelů realit.

Na seznamu mohl být i Petr Pithart

Giormani uvedl, že seznam aktualizuje. Zmizí z něj například exposlankyně Kateřina Dostálová, nebo europoslanec Jan Zahradil. Oba si totiž byty s regulovaným nájmem zakoupili. V souvislosti s tím ale upozorňuje Giormani na další skutečnost: „Vymažu je ze seznamu, ale nerad. Nesouhlasím s tím, aby se těmto lidem prodávali byty za směšné ceny a přitom obyčejný mladí lidi museli kupovat za tržní ceny".

Podle jeho údajů na seznamu mohl být zařazen také Petr Pithart, předseda Senátu. „Například pan Pithart by se na seznamu býval objevil. Než jsme seznam udělali, pan Pithart bydlel v regulovaném nájmu a koupil byt na Malé Straně za 700 tisíc korun."

Aktuálně figuruje například předseda Sdružení nájemníků

Stanislav Křeček bydlí v centru Prahy na Vinohradech v bytě s regulovaným nájmem. Na „černé" listině je tak i jeho jméno. Sám Křeček ale jakékoli spekulace ohledně bydlení odmítá.

„Předpokládám, že úřad v této věci znovu zasáhne, je to nesmyslná akce," říká Křeček. Na otázku jeho výše nájmu za byt odpověděl, že měsíčně platí okolo 8 tisíc korun. Dodal, že jeho měsíční příjem je redaktorce dobře znám. „Jsou to věci obecně známé a s věcí to nijak nesouvisí," dodal. 

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz