Zpravodajství

Za nelegální software hrozí až 5 let vězení

Za nelegální software hrozí až 5 let vězení
Zdroj: TV Nova

Bleskovou razii proti domácím počítačům spustila severočeská policie. V Kadani a Kláštěrci nad Ohří prohledali policisté v civilu několik soukromých bytů a zabavili v nich 14 počítačů. Se soudním příkazem v ruce šli po nelegálních programech a po stahování filmů z internetu. Za porušení autorských práv hrozí až pět let za mřížemi.

Načerno nainstalovaný operační systém. Majitel počítače sice ušetří pár tisíc korun za originální program, ale zároveň porušuje české zákony. Stejné je to u filmů, muziky, hudebních klipů. Do svého počítače si je z internetu stahuje stále více lidí. Šířit je dál už je ale zakázané.

Policie dříve kontrolovala jen větší firmy, teď ale vrazila i do českých domácností. Policie provedla na chomutovsku domovní prohlídky, při nich zabavila 14 počítačů. Disky byly plné hudebních a filmových nahrávek. Jejich majitelé ale soubory nabízeli ke stažení dalším lidem na internetu. A právě velký přenos dat na jejich počítačích teď policii posloužil jako důkaz.

 

Mladíci, kterým policie zabavila počítače, nechtějí ukázat svou tvář. Tak rozsáhlou razii proti domácím uživatelům podnikala policie vůbec poprvé. Případ je svým způsobem a rozsahem ojedinělý a první možná svého druhu. Všechny zabavené počítače dnes policie poslala a odbornou expertýzu, až po ní bude jasné kolik uživatelů obviní. Za porušování autorských práv hrozí počítačovým pirátům maxiálně pět let vězení.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz