Zpravodajství

Inspekce prověřila autobazary: 13 provozoven neprošlo

Inspekce prověřila autobazary: 13 provozoven neprošlo
Zdroj: TV Nova

Při kontrolách v 71 autobazarech v celé České republice zjistili inspektoři České obchodní inspekce byly nedostatky zjištěny ve 13 provozovnách (tj. 18,3 %). Celkem inspekce udělila pokuty ve výši 17 tisíc korun.

Jak plní provozovny autobazarů povinnosti stanovené jejich provozovatelům zákonem o ochraně spotřebitele a zákonem o České obchodní inspekci prověřovali inspektoři v průběhu o celoplošné kontroly od 23. 10. do 3. 11. 2006, na níž se podílelo všech 7 inspektorátů České obchodní inspekce i jejich pobočky.

"Nejčastěji byla porušena povinnost seznámení s cenou. Celkem v 7 případech nebyl spotřebitel seznámen s cenou prodávaných vozidel. ceny poskytovaných servisních služeb byly uvedeny bez DPH a v některých případech chyběly ceny u doplňkového prodeje (např. u použitých pneumatik)," říká Miloslava Fléglová, tisková mluvčí úřadu. 

Další porušování zákona 

Prodávající neposkytl řádné informace o rozsahu a způsobu uplatnění odpovědnosti za vady výrobků - 5 případů. Např. smlouvy o zprostředkování prodeje a koupě automobilu obsahovaly informace, které byly v rozporu s občanským zákoníkem a při prodeji použitých pneumatik byla spotřebiteli poskytována mylná informace, že prodávající nenese žádnou odpovědnost za vady.

Na zakoupené zboží (použité pneumatiky) prodávající nevydal doklad o koupi, a to ani na vyžádání - 4 porušení. Nevyřízení reklamace do 30 dnů ode dne jejího uplatnění reklamace. Oprávnění k podnikání nebylo předloženo během kontroly v 1 případě.

Při pochybnostech se smlouvou pomůže soud 

S provozovateli dvou autobazarů je za zjištěné nedostatky vedeno správní řízení. Dalším 10 podnikatelům (fyzickým osobám) byly uloženy blokové pokuty v celkové výši 17 000 Kč. Místně příslušnému živnostenskému úřadu bylo postoupeno 1 zjištění vzhledem k důvodnému podezření na neoprávněné podnikání.

 

V letošním roce přijala ČOI celkem 31 podání spotřebitelů nespokojených se službami autobazarů. Většina z nich však byla mimo kontrolní pravomoci ČOI, neboť jejich předmětem byl spor o obsah a plnění smlouvy prodávajícím, v němž může rozhodnout (pokud se strany nedohodnou) pouze soud.

Česká obchodní inspekce, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz