Zpravodajství

Chanuka. Jak se slaví? A jaké má symboly?

Chanuka. Jak se slaví? A jaké má symboly?

Odpovědi na tyto otázky a další zajímavé informace týkající se jednoho z nejhlavnějších židovských svátků uvidíte v archivním rozhovoru se vrchním zemským rabínem Karolem Sidonem. Klikněte na video.

Zdroj: TV Nova

„Smysl chanuky je zasvěcení", říká Karol Sidon. Chanuka vychází z historické události. "Malý národ takřka se takřka z ničeho byl schopen postavit proti veliké mocnosti tehdejšího světa ve 2. století před naším letopočtem, zvítězit ve válce proti Řekům a znovuzasvětit Jeruzalémský chrám," vysvětluje Sidon.

Slaví se v období kolem zimního slunovratu

„Je to svátek, který má dvě polohy. Jednak je to poloha domácí, kdy se schází rodina a dávají se dárky. Druhá má charakter propagace zázraku," vysvětluje Sidon. Zvykem je, že se do oken dává světlo, aby se tehdejší zázrak připomínal.

Počet osmi světel odpovídá osmi dnům, po které vydrželo hořet světlo v chrámu v nádobě, ve které byl olej původně jen na jeden den. Ale  vydrželo hořet celých osm dní. Z jedné jediné rodiny tak vzešlo světlo pro celý Izrael. Chanukia je vlastně osmiramenný svícen s osmi svíčkami. V období svátku se vaří velmi mastná jídla. Právě proto, že se to souvisí s olejem. Základ zázraku byl v oleji a takto se připomíná i jídlem.

Někdo si možná myslí, že Chanuka je svátek, kdy ženy nesmí pracovat. Jenže to neplatí tak docela. Pokud chtějí pracovat, můžou. Ale přeci jen, pokud hoří světla, mají se účastnit sváteční atmosféry a mají stejnou povinnost jako muži. Tedy - pohledem na světla si připomínat dávný zázrak.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz