Zpravodajství

Inspekce hlásí: Česko je ráj padělků

Inspekce hlásí: Česko je ráj padělků
Zdroj: TV Nova

Česká obchodní inspekce (ČOI) hlásí, že letos zadržela rekordní počet padělaných zvukových a obrazových nosičů, tedy CD a DVD. Je jich za bezmála půl miliardy korun. Potvrzují se tak slova mezinárodních organizací hlídajících autorská práva, které o Česku mluví jako o ráji pirátů.

Inspektoři a celníci se týden co týden dobývají do stánků trhovců, které ukrývají tisícovky falešných CD a DVD. Výsledkem jsou neuvěřitelná čísla. Česká obchodní inspekce letos zabrala 810 tisíc kusů nelegálních nosičů audio a videozáznamu. Ve srovnání s ostatními roky jde o rekordní množství. A to ještě nejsou známa čísla za prosinec, který je na plagiáty nejbohatší.

Situace je v Česku opravdu kritická

Týká se to zejména příhraničních tržnic. Padělatelské skupiny se neskutečně snaží. Například film Šifra mistra Leonarda se na pirátských DVD objevil už dva měsíce před tím, než byl uveden v kinech.

Organizace hlídající autorská práva tvrdí, že inspekce a celníci dělají proti pirátům maximum. Problém je prý ale v politické neochotě změnit zákony, třeba po vzoru Itálie. Právě v Itálii není postihován pouze prodejce zfalšovaného nosiče, ale také kupující.

U nás je zodpovědný pouze prodejce, který většinou ze stánku uteče a tak počet plagiátů narostl natolik, že inspekci nestačili peníze na likvidaci. A tak přišel nápad jak se plagiátů zbavit zadarmo. Nelegální nosiče se rozdrtí na malé kousky a přidávají se do dalších plastů do  směsí, která se taví.

Z CD a DVD včetně obalů se tak vyrábějí například palety

Mohou se z nich vyrobit i žlaby k ukládání elektrických kabelů. Státní kasa tak ušetří, výrobce je plastových směsí je spokojen a už se těší na příští rok. ČOI totiž odhaduje, že zajistí kolem 1,5 miliónů padělaných zvukovýxch a obrazových nosičů.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz