Zpravodajství

Ani do konce roku nebude nová vláda

Šéfové tří stran ODS, KDU-ČSL a Strany zelených se dnes na utajované schůzce radili o novém kabinetu. Měli mluvit nejen o programu budoucí vlády, ale i o jejím složení. V polovině týdne by pak měl jít Mirek Topolánek se jmény ministrů na Hrad za prezidentem Václavem Klausem.


15. prosinec, to byl původní termín, do kdy chtěl předseda ODS a odstupující premiér přinést prezidentovi návrh nové vlády. Nepovedlo se. Teď mluví o příštím týdnu. Topolánek jednal s lidovci a zelenými. S šéfy obou stran se dnes odpoledne sešel na utajované schůzce v jedné pražské restauraci. Vyjednávat budou tyto tři strany exkluzivně jen spolu.

Šéf zelených Martin Bursík to vysvětluje: "Protože tady je, že čtyři politické strany jednali o třech projektech a přineslo to jen chaos." Předseda lidovců sice nezpochybňuje, že jeho strana teď bude jednat jen se zelenými a ODS. K žádné exkluzivitě se prý ale neupsal. "Jestli se cítím jako zhrzelá milenka nebo zhrzelá slečna? Jen ať si to pánové zkusí," dodává s úsměvem šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek.

Do poslanecké sněmovny by chtěl přijít Mirek Topolánek požádat poslance o vyslovení důvěry své nové vládě v polovině ledna

Komunisté a sociální demokraté už se ale nechali slyšet, že trojkoalici nepodpoří. Ta se tak bude muset zřejmě spoléhat na některé nespokojené sociální demokraty. Mluví se především o Miloši Melčákovi, který minulý týden vystoupil z klubu sociální demokracie.

Melčák vyvolal poprask v ČSSD nejen svým odchodem z klubu, ale také prohlášením, že se ho někdo snaží otrávit. Včera to měl říci na zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Já myslím, že pan Melčák je přepracovaný. Nevím, jestli si myslí, že je to od mého sekretariátu nebo od někoho jiného," dodává k této spekulaci Paroubek. Melčáka ale už hlídá policejní ochranka.

Poslance se dnes pokoušeli zastihnout reportéři přímo v jeho bytě doma. Nikdo však neotevřel. Přesto se chvíli poté objevilo u jeho domu policejní auto.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz