Zpravodajství

Se zavedením mýtného dopravci zdraží jízdné

Ministerstvo dopravy se dohodlo se společností Kapsch na zahájení výběru mýtného na českých dálnicích od 1. ledna 2007. Od nového roku ale nebudou muset sahat hlouběji do kapsy jen dopravci, ale i lidé cestující autobusy. Ty totiž nedostaly výjimku a mýtné musí platit také. Některé spoje se zdraží až o několik desítek korun. Zkušební provoz výběru mýtného na českých dálnicích běží už od pátku.


Cesta z Prahy do Brna stojí sto padesát korun, od nového roku to může být až dvě stě. Dopravní společnost Student Agency totiž zdražuje od 1. ledna ceny jízdného až o 15 procent. Podle přepravců nelze zdražit jen kilometry ujeté po dálnici. Mýtné se tedy většinou promítne i v celkové ceně jízdenky.

Například když nastoupíte v Jirkově a pojedete deset kilometrů do Mostu, zaplatíte víc, a to i přes to, že nepojedete ani metr po placené silnici. A dojde i k rušení autobusových linek, které se už nevyplatí provozovat.

Vláda i Ministerstvo dopravy problém sice chápe, ale na nějaké změny už je prý pozdě

Ministr dopravy v listopadu letošního roku uvedl: „Zcela je od toho osvobodit (autobusy - pozn. red.) už nelze. Do 1. ledna, kdy má mýtný systém v ČR odstartovat, by se muselo změnit pět zákonů. A to není reálné."

Státní pokladna by měla být po roce vybírání mýta bohatší o 3 miliardy korun. Ty bohužel nezaplatí jen přepravci cementu, nebo jiných nákladů, ale i my, kteří chceme cestovat ekologicky. Tedy hromadnou dopravou.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz