Zpravodajství

Muzeum na Vysočině vystavuje unikátní betlémy

Betlémy patří k Vánocům stejně jako stromeček, koledy či smažený kapr. Speciální tradici mají betlémy na Vysočině. Jsou dokladem, že se dá biblický motiv narození Krista zobrazit i třeba v malé makovici. Klikněte na videoreportáž.

Je k tomu potřeba zručnost a elán. Pak jde vše snadno. O tom je přesvědčena rodina Švarcových, která se v několika generacích zabývá výrobou betlémů.

Kutit se dá i na vojně. Ve volných chvílích tam od šikovných českých ručiček vznikl unikátní betlém. Pinzetou pan Švarc dokázal umístit figurky do lahve.

Vrcholem titěrné pečlivosti jsou betlémy, které jsou umístěny do ořechů. To vše a ještě více je k vidění v muzeu na Vysočině.

Zřejmě nejznámější český betlém je vystaven ve východočeských Třebechovicích pod Orebem. Dílo řezbáře Josefa Probošta procestovalo celý svět.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz