Zpravodajství

Pardubičtí si oddechli od Gripenů

Obyvatelé obcí sousedících s pardubickým letištěm si ode dneška můžou oddychnout od rámusu, který je obtěžoval poslední půlrok. 14 nadzvukových stíhaček Jas-39 Gripen se totiž vrací na opravené čáslavské letiště. Některým lidem prý hluk z Gripenů dokonce roztrhal omítky na domech.


Původně měly být švédské stíhačky zpátky v Čáslavi už 30. listopadu. To se ale kvůli dokončovacím pracím po první části oprav za 2 miliardy korun nestihlo. I když Gripeny létaly nad Pardubicemi bez použití přídavných motorů a cvičilo se až nad Čáslaví, přesto obtěžovaly obyvatele z okolí pardubického letiště takřka denně. Letouny někomu prý poškodily i domy.

Pardubicko již zůstane Gripenů ušetřeno

I když rekonstrukce čáslavského letiště potrvá zhruba dalších 10 let, armáda už nepředpokládá, že by kvůli tomu Gripeny znovu přesouvala do Pardubic.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz