Zpravodajství

Sváteční porce pohádek

Sváteční porce pohádek
Zdroj: TV Nova

I letos se můžete na Nově těšit na obvyklou vánoční dávku pohádek, které vás zahřejí na duši. Čeká na vás Princezna se zlatou hvězdou, Tři oříšky pro Popelku, Z pekla štěstí a spousta dalších osvědčených pohádkových hitů. Podle jakých předloh vlastně vznikly, kdo si v nich zahrál a proč stojí za to, abychom se na ně každý rok o Vánocích znovu podívali?

Štědrý den - 24. prosince
08.00 - O zatoulané princezně
Pohádka o peripetiích, které Julinka zažije spolu se strašidly Mulisákem a Brčálem na cestě za cirkusákem Frantou, byla natočená ke stoletému výročí narození autora jejího námětu. Tím byl slavný kreslíř a výtvarník Josef Lada, který proslul nejen svými obrázky, ale mimo jiné i jako spisovatel pohádkových příběhů.

09.35 - S čerty nejsou žerty
Pohádkový film S čerty nejsou žerty režiséra Hynka Bočana vychází z klasické předlohy Boženy Němcové Čertův švagr. Žánrově má nejblíž k pohádkové komedii, a tak se můžete těšit na vtipné herecké kreace Jaroslavy Kretschmerové v roli zlomyslné macechy Doroty. I jinak platí, že je tato pohádka z poloviny osmdesátých let hotovým hereckým koncertem. V rolích čerta a Lucifera excelují Ondřej Vetchý a Karel Heřmánek, v roli Dorotina nevlastního syna září Vladimír Dlouhý a role kaprála zase padla jako ulitá Petru Nárožnému. Díky postavě knížete Josefa Sličného si zase můžete připomenout neopakovatelné herectví Josefa Kemra. Tato pohádka je také plná krásných písniček z dílny Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.

11.25 - Princezna se zlatou hvězdou
Klasická pohádka Martina Friče z roku 1959 jako by za těch bezmála čtyřicet let vůbec nezestárla. Opět vznikla na motivy Boženy Němcové, scénář vycházel z rozhlasové hry K. M. Walló. Příběh princezny Lady, která si má vzít zlého krále Kazisvěta (Martin Růžek), a tak v převleku za „myší kožíšek" raději prchne do království krále Radovana a stane se kuchtičkou, vám asi připomínat nemusíme. A tak se alespoň zmiňme o tom, že pro několik herců byl tento film jejich posledním vystoupením před kamerou. Sama princezna se zlatou hvězdou Marie Kyselková dala posléze přednost rodinnému životu a také herec Theodor Pištěk, který si tu zahrál Radovanova pobočníka, se pak už v žádném filmu neobjevil. Pro tehdy sedmadvacetiletého zpěváka a herce Josefa Zímu byla role ušlechtilého krále Radovana naopak jeho filmovým debutem.

17.15 - Tři oříšky pro Popelku
Filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku je originální už kvůli prostředí, v němž vznikala. Odehrává se totiž, narozdíl od drtivé většiny ostatních pohádek, v třeskuté zimě a chvílemi dokonce na zasněžených pláních. Snad i proto je tolik populární mimo jiné i v chladném Norsku. Když se na Šumavě připravovala scéna, v níž se Popelka s princem honí v hlubokých závějích, museli všichni členové štábu dokonce prošlapávat ve sněhu pro herce cestičky. Točilo se však i v jiných prostředích - například v okolí hradu Švihov či na zámku Moritzburg v Sasku. Pohádka totiž vznikala v česko-německé koprodukci. I proto se v ní objevilo několik německých herců, například rodiče prince (Pavel Trávníček) si zahráli Rolf Hoppe a Karin Lesch. Film měl pak dvě zvukové verze - německou a českou, přičemž herci té druhé národnosti byli v obou verzích předabováni. Samotná premiéra pohádky, v níž ztvárnila hlavní roli křehké, leč emancipované Popelky Libuše Šafránková, se konala roku 1973 v Berlíně.


Boží hod vánoční - 25. prosince
10.30 - Honza málem králem
Honza (Jiří Korn) se jako každý pořádný Honza z českých pohádek vydává do světa, aby v něm získal svou princeznu. Čeká ho spousta nástrah, na jejichž konci bude poznání, že opravdové štěstí nemá moc co do činění s královskou korunou.

16.50 - Z pekla štěstí
Hodný Honza (Miroslav Šimůnek), půvabná Markýtka (Michaela Kuklová), drak, zlá princezna a všemožné nástrahy. V pohádkovém filmu ZdeňkaTrošky nechybí nic, co patří ke klasické české pohádce!


Štěpán - 26. prosince
09.30 - Princ Bajaja
Pohádka na pomezí dobrodružného filmu vypráví příběh prince Bajaji (Ivan Palúch), který na své cestě za princeznou (Magda Vašáryová) potká mluvícího koně. Na své si přijdou i dospělí, živé postavy a akční scény totiž přesahují pohádkový žánr.

11:00 - Třetí princ
Silnou stránkou tohoto pohádkového filmu, který vznikl na motivy pohádky Karla Jaromíra Erbena Dvojčata, je působivé výtvarné zpracování. V hlavní dvojroli princů uvidíte Pavla Trávníčka, princeznu si zahrála Libuše Šafránková.

17:00 - Z pekla štěstí 2
Po skončení prvního dílu to vypadalo na happy end, ale v druhé části se negativní postavy opět dostávají ke slovu a začnou těm kladným komplikovat život. Kromě starých známých herců se tu objeví i Karel Gott, a to dokonce hned ve dvojroli!

Další pohádková nadílka na Nově
Mrazík - v pátek 29. prosince ve 20.00
Za humny je drak - v pondělí 1. ledna v 09.45
O statečném kováři - v pondělí 1. ledna v 15.10

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz