Zpravodajství

Pomoc, hořím!

Pomoc, hořím!
Zdroj: TV Nova

Zahořet pro krásné auto nebo ženu je velmi příjemné. Horší ale je, když duševně vyhoříte! Nejčastější příčinou takového „vyhoření“ je přepracování. Taky si toho v práci berete moc a máte pocit, že bez vás by nic nefungovalo? Radíme přibrzdit! Nehody totiž mohou být někdy až fatální!

Zdánlivě to může vypadat jako štěstí. Povýšili vás v práci... Ohromnou radost může vystřídat obava vašeho partnera. Z práce chodíte pozdě večer, jste unavení a pořád mluvíte jenom o tom, co se děje ve firmě.  Jak rozpoznat „vyhoření"?

"Syndrom vyhoření" je úzce spjatý s prací - projevuje se fyzickým vyčerpáním a duševní únavou. Člověk má pocit, že nic nezvládá a že je v práci neschopný. Myslí si, že to, co se mu dřív dařilo, teď dělá špatně. Někdy je velmi složité blízkému člověku, který nemá daleko k "vyhoření" nebo už "vyhořel", pomoci. Pokud totiž sám neví, že má problém, nemáte moc šancí ho přesvědčit o tom, aby navštívil odborníka. Určitě se ale můžete zeptat "Neděje se něco?" nebo "Zdá se mi, že je toho na tebe poslední dobou příliš, můžu ti nějak pomoci?". Pak už uvidíte sami. Když dotyčného přesvědčíte, aby navštívil psychologa, je třeba si dobře vybrat.

Důležité je, aby mu byl psycholog sympatický - aby s ním zkrátka uměl dobře mluvit. Potom už na něj čeká spousta otázek, protože psycholog se nejdřív musí dobře zorientovat v problematice a teprve potom mohou společně hledat řešení. Dál už záleží jen na člověku, jak se k celé věci postaví. Většinou se podaří "syndrom vyhoření" zažehnat. Pravděpodobnost vyřešení situace je v tomto případě naštěstí poměrně velká.

Musím si za psychologa platit?
Mnoho lidí se obává, že se u psychologa vydají ze všech peněz, proto řešení situace s pomocí odborníka již předem odmítají. Někteří psychologové však mají smlouvy s pojišťovnami, které sezení hradí. Stačí se jen informovat!

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz