Zpravodajství

Bruce Willis: Život jako na horské dráze

Bruce Willis: Život jako na horské dráze
Zdroj: TV Nova

Hollywood se při boomu akčních filmů dlouho potýkal se zásadním problémem. Bylo sice fajn, když hlavní hrdinové měli svaly jako kameny, ale zato jim chyběl trochu inteligentní výraz a schopnost dobře hrát. Tuhle mezeru vyplnil až charizmatický Bruce Willis.

Walter Bruce Willis se narodil 19. března 1955 v západoněmeckém Idar-Obersteinu na americké základně. Jeho otec David Willis patřil k americkým jednotkám, které po druhé světové válce udržovaly vliv spojenců v rozdělené zemi. Dva roky po Bruceově narození byl David vyřazen z armády a celá rodina se přestěhovala do jeho rodiště za oceán do Penns Grove ve státě New Jersey. Bruce byl nejstarší ze čtyř dětí, a tak si už odmala zkoušel roli „vůdce smečky". Díky tomu, že se musel starat o mladšího bratra, který koktal, si zvykl i na roli ochránce slabších. Při četných školních dramatizacích zjistil, že se dokáže vyjádřit na jevišti. Na střední škole tak propadl divadlu a stal se předsedou dramatického klubu a šéfem celoškolního kolegia.

Řidičem i bodyguardem
Všem bylo jasné, že by měl zkusit některou z divadelních fakult. Jenže už tehdy byl desperát a táhlo ho to jinam. Chtěl se bavit a na to by mu při studiu nezbývalo moc času. Nechal se tedy zaměstnat u stavební společnosti jako řidič, který svážel dělníky na stavbu. Jenže po smrti svého kolegy se rozhodl s touhle práci skončit. Zahodil přilbu a začal vystupovat po malých barech. Současně začal hrát na harmoniku a dostal se do rhytm´n´bluesové kapely Loose Goose. Pak si vyzkoušel i povolání bodyguarda, jenže čím dál víc zjišťoval, že nejlépe se cítí na jevišti. Zúčastnil se nastudování dramatu na Montclairské státní univerzitě, kde si zahrál po boku Jacka Prince nebo Williama Applegatea.

Začínal v Miami Vice
Jeho ctižádost a touha po velkém herectví ho však nakonec „postrčily" do New Yorku. Tam nejdřív začal coby showman v barech, kde předváděl vtipné skeče a parodoval známé herce. Díky tomu se setkával s tehdejšími divadelními osobnostmi. Byl si vědom toho, že se musí dostat do povědomí, jenže začátky jsou vždycky těžké. Po několika počátečních neúspěších se konečně zadařilo. Získal roli v takzvané off-Broadway produkci, což jsou o trochu méně úspěšná divadla než na nejznámější divadelní ulici světa. Ale ty první a nejdůležitější zkušenosti získal až před kamerami. Nejdřív si zahrál v seriálu Miami Vice a poté si jej vybrala pro svou reklamní kampaň společnost Levi´s.

Ozářen měsícem
První, nejzásadnější úspěch přišel až v roce 1985, kdy byl vybrán do hlavní mužské role seriálu Moonligting. Díky velkému prostoru, který v něm dostal, mohl naplno předvést své komediální umění. To jen podpořil film Kdopak to mluví, kde propůjčil svůj hlas hlavnímu hrdinovi - malému chlapečkovi. Zcela nečekaný obrat do jeho kariéry mu postupně přinesla čtyřdílná série filmů Smrtonosná past a také režisér Quentin Tarantino, když jej obsadil do svého nejkultovnějšího snímku Pulp Fiction. Publicisté se shodli, že takovým charismatem, který tu Bruce Willis předvedl, nedisponuje žádný jiný hollywoodský herec.

Astronaut i psycholog v jednom
Po méně zdařilých nebo vysloveně neúspěšných snímcích přišel v roce 1998 další slavný snímek - Armageddon. V něm se představil v roli stárnoucího otce, který má s několika dalšími lidmi zachránit svět. O rok později pak exceloval v debutu režiséra Nighta Shyamalana Šestý smysl, v němž se pro změnu „převlékl" do další nečekané role - role zkušeného „psychologa". Jeho roztěkanou kariéru, kde se střídají úspěchy a neúspěchy, propadáky a výkony, nad nimiž jásá většina kritiků, zatím ukončil film Sin City, kde ukázal, že ještě neřekl poslední slovo.

Ve kterých filmech ještě zazářil?
12 opic
Pátý element
Šakal
Stav obležení
Smrt jí sluší
Můj soused zabiják 1 a 2
Hartova válka

Slavného a charismatického Bruce Willise uvidíte ve filmu Můj soused zabiják v sobotu 30. prosince ve 20.00 na Nově!

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz