Zpravodajství

Aby Vánoce neshořely

Mihotavé světlo svíce jistě patří k symbolu Vánoc. Pozor ale, abyste si jím nadcházející svátky nezkazili. Stačí nechat hořící adventní věnec pár vteřin bez dozoru a můžete vytáčet hasiče. Že to zbytečně dramatizujeme? Tak sledujte naši fotogalerii a čtěte dál!


Statisktiky Hasičského záchranného sboru z přelomu loňského roku hlásí čtyři úmrtí, 27 zranění  a celkem 450 požárů. To vše během pouhých devíti dnů! A to zpráva nepočítá požáry, které lidé zlikvidovali vlastními silami.

Ve vánočním období nejčastěji hoří odpady a potraviny vznícené při vaření, svíčky nebo prskavky. Hasičský sbor doslova radí: "Zapálené svíčky, ať již umístěné na vánočním stromku, adventních věncích nebo jinde, nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát. Pod stálou kontrolou by měla být i zapálená vonná aromalampa, u které hrozí vyhřeznutí hořlavin přímo na podložku. Dávejte pozor na děti, aby si bez dozoru nehrály se svíčkou nebo prskavkou. Pamatujte, že svíčky na adventních věncích, které nejsou opatřeny nehořlavou podložkou bránící kontaktu s věncem, mohou sloužit jen jako dekorace a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám pak věnec vzplane, je velké. Na trhu se již v minulosti objevily adventní věnce, které byly z hlediska vzniku požáru velice nebezpečné. Byly totiž vyrobeny ze suchých dřevěných pilin, na nichž byly bez jakýchkoliv podkladových misek přilepené svíčky."

Stromek lépe hoří v novém roce
Jisté riziko s sebou nese i svíce opatřená podložkou. Je totiž třeba hlídat kapající vosk. Požáry vánočních stromků hrozí spíše po Novém roce, kdy je jehličí vyschlé, a tak lépe a rychleji hoří. Opatrnost se vyplatí i při manipulaci se zábavní pyrotechnikou. Proto doporučujeme, abyste i ve svátky měli vůči otevřenému ohni respekt a zároveň jej kontolovali. Bezstarostné a ve zdraví prožité Vánoce za to přeci stojí.
TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz