Zpravodajství

Pozor na vánoční stres!

Se stresem se setkává každý, obzvláště na sklonku roku, kdy se všichni snaží dohnat resty. Ale kolem Vánoc se navíc probouzíme s tím, že musíme uvařit, uklidit, umýt okna, nakoupit dárky, postarat se o stonající děti a manžela, upéct cukroví, vytvořit správnou vánoční atmosféru. A když si konečně po náročném dni chceme vydechnout, nejde to. Mozek se nechce uklidnit, tělo je unavené, ale vybičované k maximálnímu výkonu. Spánek nepřichází, býváme podráždění a jsme ve stresu.

Slovo stres pochází z angličtiny a znamená zátěž. Stres je reakce organismu na vnitřní nebo vnější podněty, které narušují jeho normální fungování. Zajímavé je, že u zvířat se stresová reakce objevuje většinou v situacích, kdy jim jde o život.

Následek stresu - většinou úplné zhroucení vyčerpaného organismu - se dostavuje až po určité době, prakticky po zvládnutí dané situace, a jeho řešení je následně v rukou lékařů a psychologů. Důležitou věcí v boji se stresem je nepřeceňovat, ale také nepodceňovat svoje schopnosti.

I vrcholoví manažeři už pochopili, že nechtějí trávit čas na J.I.P. Začali přicházet na chuť tradičním hodnotám a v práci už netráví 16 hodin denně. Pracují kratší dobu, ale mnohem intenzivněji využívají čas strávený v práci. Pak už jen dobíjejí baterky.

Pokud i vy chcete prožít vánoční svátky a vlastně celý život v klidu, bez stresu, začněte tím nejjednodušším - zastavte se, zavřete oči, myslete na něco milého, choďte na procházky - relaxujte! Pokud jste v práci a žádnou romantickou procházku či krátkou relaxaci si rozhodně nemůžete dovolit, stačí alespoň krátká procházka po chodbě či opláchnutí obličeje studenou vodou. Pak zase nádech, pomalý výdech.

Ke zklidnění vám také mohou pomoci některé medikamenty či bylinky. Třezalka například pomáhá při depresích, bez černý zklidňuje nervový systém, hloh povzbuzuje srdeční činnost a u meduňky lékařské jsou její zklidňující účinky obecně známy. Jak je vidět - stresu se dá předcházet. Zkuste to dříve, než se doma pohádáte s rodinou, a tak si zkazíte celé Vánoce.
TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz