Zpravodajství

Pozor na vánoční stres!

Se stresem se setkává každý, obzvláště na sklonku roku, kdy se všichni snaží dohnat resty. Ale kolem Vánoc se navíc probouzíme s tím, že musíme uvařit, uklidit, umýt okna, nakoupit dárky, postarat se o stonající děti a manžela, upéct cukroví, vytvořit správnou vánoční atmosféru. A když si konečně po náročném dni chceme vydechnout, nejde to. Mozek se nechce uklidnit, tělo je unavené, ale vybičované k maximálnímu výkonu. Spánek nepřichází, býváme podráždění a jsme ve stresu.

Slovo stres pochází z angličtiny a znamená zátěž. Stres je reakce organismu na vnitřní nebo vnější podněty, které narušují jeho normální fungování. Zajímavé je, že u zvířat se stresová reakce objevuje většinou v situacích, kdy jim jde o život.

Následek stresu - většinou úplné zhroucení vyčerpaného organismu - se dostavuje až po určité době, prakticky po zvládnutí dané situace, a jeho řešení je následně v rukou lékařů a psychologů. Důležitou věcí v boji se stresem je nepřeceňovat, ale také nepodceňovat svoje schopnosti.

I vrcholoví manažeři už pochopili, že nechtějí trávit čas na J.I.P. Začali přicházet na chuť tradičním hodnotám a v práci už netráví 16 hodin denně. Pracují kratší dobu, ale mnohem intenzivněji využívají čas strávený v práci. Pak už jen dobíjejí baterky.

Pokud i vy chcete prožít vánoční svátky a vlastně celý život v klidu, bez stresu, začněte tím nejjednodušším - zastavte se, zavřete oči, myslete na něco milého, choďte na procházky - relaxujte! Pokud jste v práci a žádnou romantickou procházku či krátkou relaxaci si rozhodně nemůžete dovolit, stačí alespoň krátká procházka po chodbě či opláchnutí obličeje studenou vodou. Pak zase nádech, pomalý výdech.

Ke zklidnění vám také mohou pomoci některé medikamenty či bylinky. Třezalka například pomáhá při depresích, bez černý zklidňuje nervový systém, hloh povzbuzuje srdeční činnost a u meduňky lékařské jsou její zklidňující účinky obecně známy. Jak je vidět - stresu se dá předcházet. Zkuste to dříve, než se doma pohádáte s rodinou, a tak si zkazíte celé Vánoce.
TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Píše se na Deník.cz