Zpravodajství

ČR: Prodej kaprů odstartoval

Pět dní před Štědrým dnem odstartoval prodej kaprů na všech místech v republice. Na pultech se váží stovky kaprů, ale i štik, pstruhů a sumců. Rybáři letos vylovili na čtyři tisíce tun kaprů, což je o tisíce kusů víc než loni.


Výlov kapra z kádě, vážení, usmrcení a rovnou s ním do tašky. Takhle to teď vypadá na všech místech v republice, kde se kapři prodávají. Tradiční česká ryba jde doslova na dračku.

Tři čtvrtě milionu kaprů jen pro Prahu

Ani cena kapra se oproti loňsku nezměnila. Za dvou a půl kilového šupináče zaplatíte maximálně 175 korun. Jen pro srovnání - v roce 1986 byste dali za stejnou rybu korun čtyřicet. Rok od roku je o kapra větší zájem. Letos jich rybáři vylovili na dva miliony. Například sama Praha spotřebuje tři čtvrtě milionu vánočních kaprů.

Na místa, kde se kapři prodávají, dnes vyrazili i kontroloři. Ti se zaměřují především na původ ryby, zdravotní osvědčení prodejců a zda mají ryby dostatek prostoru, vody a nejsou při prodeji a usmrcení týrány.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA úspěšně testovaly hypersonické zbraně, tvrdí americké letectvo

Americké letectvo v pondělí oznámilo úspěšně provedený test hypersonické zbraně. Ta měla letět až pětinásobnou rychlostí zvuku. Uvedla do agentura Reuters. Test provedlo letectvo v sobotu na pobřeží jižní Kalifornie. USA není jediným státem, který hypersonické zbraně testuje či používá. Rusko je použilo ve válce v Ukrajině. Podle tvrzení USA má hypersonické zbraně testovat i Čína, ta to však popírá.

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covidu-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktuře. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz