Zpravodajství

Ocelárny Mittal Steel dostaly astronomickou pokutu

Ocelárny Mittal Steel dostaly astronomickou pokutu
Zdroj: TV Nova

Ocelárny Mitall Steel Ostrava podle antimonopolního úřadu zneužily svého postavení na trhu. Dostaly za to astronomickou pokutu 2,4 miliard korun. Společnost prý zapomněla do kalkulace započíst ceny koksu v Polsku.

Vedení společnosti s rozhodnutím Finančního ředitelství v Ostravě nesouhlasí, řekla mluvčí firmy Jana Dronská. Podnik se proti rozhodnutí úřadu odvolal.
"Pokud vím, (ocelárny) zapomněly do svých kalkulací zahrnout ceny koksu v Polsku," sdělil Euru nejmenovaný zdroj.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se problémem již v minulosti zabýval a zjistil, že ceny jsou v pořádku. "Tohle je ale pro nás velmi vážný signál, že úřad tehdy nepostupoval správně," řekl předseda ÚOHS Martin Pecina. Připustil, že až bude rozhodnutí finančního úřadu pravomocné, začne se případem možná opět zabývat.
Finančního ředitelství v Ostravě rozhodlo podle Dronské na základě podnětu společnosti Vítkovice Steel. Finanční úřad Mittal pokutoval pro porušení cenových předpisů. "Toto rozhodnutí vedení společnosti považuje za účelově vykonstruované, založené na účelově zkreslených faktech, a v příkrém rozporu s pravidly fungování trhu s koksem a základními ekonomickými principy," reagovala mluvčí firmy Jana Dronská.
Finanční ředitelství v Ostravě v této věci navíc rozhodlo již podruhé, což je podle Dronské zcela v rozporu se základními zásadami českého právního řádu. "V prvním řízení rozpor s cenovými předpisy shledán nebyl," poznamenala.
"Naše ceny koksu vycházely a vycházejí ze situace na trhu jak v České republice, tak v Evropské unii. Nikdy nepřevyšovaly ceny ostatních dodavatelů koksu," dodala. Společnost se proti rozhodnutí už odvolala a zvažuje další právní kroky, které by jí mohly pomoci se proti verdiktu Finančního ředitelství v Ostravě bránit.
Mittal Steel Ostrava, bývalá Nová huť, je součástí skupiny Mittal Steel, kterou ovládá indický ocelářský magnát Lakshmi Mittal. Produkuje tři miliony tun oceli. Loni vydělala 4,6 miliardy korun čistého zisku a utržila celkem 57,1 miliardy korun.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz