Zpravodajství

Pravicoví radikálové podpoří v Praze Pinocheta

Zesnulý bývalý chilský diktátor Augusto Pinochet má příznivce i v České republice. V sobotu by se měli ultrapravicoví výrostci ze sdružení Národní korporativismus sejít před chilskou ambasádou v Praze. Chtějí tak uctít Pinochetovu památku.

"Generál Pinochet byl vzorem všech světových vládců. Z chudé jihoamerické země, kde inflace dosahovala 200 procent, udělal prosperující stát," píší radikálové na webových stránkách.

Organizátoři akce si prý Pinocheta váží také za to, jak podle nich dokázal potlačit komunismus. "A zabránit tak katastrofě, která postihla mnohé jiné země včetně České republiky," dodávají.

Za akcí jsou extrémisté

Podle ministerstva vnitra patří Národní korporativismus mezi subjekty monitorované jako pravicově extremistické. Aktivisté, kteří sledují dodržování lidských a občanských práv, ho označují za nacionalistickou organizaci. Vznikla před více než dvěma lety v Praze. Má přibližně 100 příznivců v asi sedmi městech republiky. Není součástí žádného hnutí.

Sdružení se nelíbí například údajné zvýhodňování Romů. Klade důraz na antikomunismus, personálně je propojeno i s dalším extremistickým sdružením, Národním odporem. Podle policistů se členové Národního korporativismu scházejí na demonstracích skoro každý týden v jiném městě. Jejich akce většinou neprovázejí incidenty.

Pinochet zemřel 10. prosince ve věku 91 let na následky prodělaného infarktu. Chilané na jeho smrt reagovali se smíšenými pocity. Část z nich totiž Pinocheta považuje za hrdinu, který zemi zachránil od nastolení komunistického režimu.

ČNB

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz