Zpravodajství

Otrava hokejistů: Nešlo o ojedinělý případ!

Případ otravy otravy hokejistů přímo na ledové ploše na stadionu ve Třebechovicích nad Orebem nemusí být jediným v republice. Našemu serveru se podařilo zjistit, že téměř totožný problém zaznamenali i na jiném kluzišti v Česku.


Zdroj TV Nova uvedl, že při jednom hokejovém utkání mělo několik hráčů také dýchací potíže, které lékaři nebyli schopni identifikovat. Před zápasem se totiž rolbou, která jezdí na  propan butan, brousil led. Rolba však spalovala jen na tři válce a motor šel nepravidelně. Rolby na českých kluzištích jsou většinou konstruovány na naftu, ale mnohé jsou předělány na plynový pohon.

Nebezpečný oxid uhelnatý 

Podle Daniela Falta z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně při spalování vzniká CO2. Tento proces se chemicky nazývá dokonalé spalování.  Při nedokonalém spalovnání ale uniká oxid uhelnatý - CO, říká Falta.  Po jeho nadýchání je třeba, aby postižený vyšel okamžitě na čerstvý vzduch a "vydýchal se". Lidský čich však zápach CO necítí a zde vzniká nebezpečí. Nikdo o něm totiž neví. Přitom podobný problém se můžu kdykoli opakovat, navíc může kdykoli ohrozit třeba i bruslící děti.

Problémy s dýcháním po čtyři dny

CO se navíc drží u země, uvedl Falt. Zřejmě proto bylo v tomto případě špatně pouze hokejistům na ledě, nikoli trenérům či divákům. Taková rolba by tedy mohla ohrozit zdraví hokejistů. Podle Falta má postižený obvykle problémy s dýcháním asi čtyři dny.

Podle posledních informací mají být tři hráči již propuštěni z nemocnice do domácího léčení.

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz