Zpravodajství

Teplé počasí škodí ekonomice

Ekonomové začínají vyčíslovat škody, které naší ekonomice přináší současné poměrně teplé počasí. Kvůli divné zimě přicházejí obchodníci o zisky. Na začátku prosince ještě doufali, že to doženou v průběhu zimy.


Teď už s tím počítat nemohou. O přesných sumách se nechtějí bavit, podle ekonomů jde o miliardy. V loňském prosinci leželo na horách přes půl metru sněhu, teploty se pohybovaly kolem nuly. Tisíce lidí si užívali začátku lyžařské sezóny. A letošek? Po sněhu téměř ani památky- hory zejí prázdnotou. "Ztráta už jsou miliony...", říká Petr Hynek. Do jednoho z největších skiareálů v Krkonoších investoval se svými společníky přes 140 milionů korun. V provozu je teď přitom jediná sjezdovka- díky umělému zasněžování.

Sníh není ani v zahraničí

Podobně naříká paní Havelcová, majitelka pensionu. Vzala si úvěr v bance a teď má strach, že nebude z čeho splácet. Sníh navíc není ani v zahraničí. Cestovní kanceláře přijímají jedno storno za druhým.

Mnozí obchodníci mohou hlásit ušlé zisky mezi 10 a 20 procenty a to nejen ti, kteří podnikají přímo na horách. Pražská plynárenská prodala v prosinci letošního roku zhruba o čtvrtinu zemního plynu méně než loni. Textil a obuv z důvodu teplého počasí jsou v propadu 20 až třicet procent. Hypermarkety podle ekonomů zisky doženou na jiných druzích zboží. Hůř na tom jsou ti, kteří se teď specializují pouze na zimní sortiment. O kolik přesně přijdou obchodníci kvůli letošní nevydařené zimě, zatím ekonomové nedokážou odhadnout. Rozhodně prý ale půjde o desítky miliard.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz