Zpravodajství

Ministerstvo chystá prevenci pro listeriózu

Ministerstvo zdravotnictví připravuje metodické doporučení pro gynekology a porodníky. To by jim mělo pomoci určit, zda jejich těhotné pacientky nemají listeriózu. Tedy nemoc, která ohrožuje plod.


Podle hlavního hygienika zatím jde jen o preventivní opatření. V případě, že by nebezpečná bakterie způsobila epidemii, zváží ministerstvo zavedení povinného vyšetřování těhotných žen.
Tato mrňavá bakterie má letos na svědomí už čtyři životy. V nemocnicích kvůli ní skončilo třikrát víc lidí než v minulých letech.  

Ohrožuje hlavně důchodce, nemocné lidi a těhotné ženy, u kterých je riziko potratu a předčasného porodu. Ministerstvo zdravotnictví nechce nic podcenit, dokončuje proto pro gynekology metodický pokyn.
Pokud by se nemoc výrazně rozšířila, nařídí hlavní hygienik povinné vyšetření těhotných žen.

Těhotné ženy nemají jíst zrajícící sýry a lahůdkové saláty

Zatím pro těhotné stále platí- nejezte zrající sýry, syrové maso a lahůdkové saláty. Obavy mají i další lidé, nakoupené sýry nosí například do olomoucké hygienické stanice, kde si je chtějí nechat otestovat. Hygienici si ale vzorky vybírají sami.

Některé obchody už pocítili nervozitu spojenou s nebezpečnou bakterií na vlastní kase. Inspektoři a hygienici stále testují rizikové výrobky. Předběžné výsledky rozsáhlých kontrol potravin by mělo mít ministertsvo zdravotnictví do konce týdne

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ředitelství silnic a dálnic čelí kybernetickému útoku

Ředitelství silnic a dálnic se v úterý ráno stalo terčem kybernetického útoku. Nefungují webové stránky http://rsd.cz/ a dopravní informace na http://dopravniinfo.cz/. Ředitelství silnic a dálnic o tom informovalo na twitteru. V ranních hodinách nefungovala ani bezplatná asistenční informační linka pro řidiče. "Bezpečnost a dohled především nad dálniční sítí byl a je zajištěn. Izolované od kybernetických rizik, a tedy v plném provozu jsou systémy mýta a bezpečnostní a dohledové systémy řízení tunelů," uvedlo ředitelství. Kybernetickým útokem se momentálně zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Píše se na Deník.cz