Zpravodajství

S vládou souhlasili lidovci a zelení

S vládou souhlasili lidovci a zelení

Mirek Topolánek by měl dnes odpoledne předložit prezidentovi návrh nové vlády. O koaliční smlouvě jednal celostátní výbor KDU-ČSL do pozdních večerních hodin. Strana zelených se vznikem koalice ODS, lidovců a zelených také souhlasila.


Zelení souhlasili se vstupem do koaliční vlády s ODS a KDU-ČSL. Po nočním jednání vedení strany to řekl její šéf Martin Bursík. Zelení podle něj v kabinetu obsadí čtyři ministerská křesla. Která to budou, stejně jako jména nových ministrů, ale nechtěl sdělit.

"S výběrem ministerstev jsme spokojeni, odpovídají našim prioritám," řekl Bursík novinářům po více než šestihodinovém jednání. Zeleným by mělo připadnout křeslo vicepremiéra, do kterého zasedne právě Bursík. Zároveň by měl být i ministrem životního prostředí.

 Zelení by měli ve vládě dále získat funkci ministryně školství, kterou se zřejmě stane Dana Kuchtová, a rovněž post ministra bez portfeje a šéfa diplomacie. Občanští demokraté by v osmnáctičlenném kabinetu měli mít devět křesel a lidovci pět.

Lidovci si na rozdíl od zelených odsouhlasili, že nová vláda by měla spojit svou existenci se schválením státního rozpočtu.

Topolánek jde na Hrad

Premiér Mirek Topolánek (ODS) by měl dnes odpoledne na Pražském hradě představit prezidentovi Václavu Klausovi návrh své nové vlády. Na její podobě se v úterý dohodli lídři ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Dohodu také posvětila vedení dvou menších stran chystané vládní koalice. Dnes by o ní mělo jednat ještě vedení občanských demokratů.

Nová vláda by mohla mít až čtyři vicepremiéry. Stát by se jimi měli šéf lidovců Jiří Čunek, předseda zelených Martin Bursík, dosavadní ministr zahraničí za ODS Alexandr Vondra a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). ODS by měla mít ve vládě devět křesel, lidovci čtyři ministry a post šéfa legislativní rady a zelení čtyři ministerská křesla.

Takzvaná trojkoalice ale v Poslanecké sněmovně disponuje jen 100 hlasy, a vláda tak zatím nemá zajištěnu podporu při hlasování o důvěře. ODS však spoléhá na to, že trojkoaliční kabinet podpoří "konstruktivní" poslanci ČSSD. Její nadějí je například poslanec Miloš Melčák, který před nedávnem opustil sociálnědemokratický poslanecký klub a naznačil, že by mohl pro kabinet zvednout ruku.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz