Zpravodajství

Podkarpatští Rusové žalují ČR

Náš stát se bude muset opět hájit u Evropského soudu. Přes dvě stě českých potomků obyvatel Podkarpatské Rusi, kteří tam po druhé světové válce přišli o majetek, totiž podalo u Evropského soudu hromadnou žalobu na Českou republiku.


Ta je prý odmítá odškodnit, přestože peníze na to dostala už kdysi od Sovětského svazu, kterému území Podkarpatska po válce připadlo.
Agátě Pilátové bylo asi osm let, když s rodiči opouštěla svůj domov na Podkarpatské Rusi. Tam její rodina musela zanechat dva rodinné domy a vinici. A co za to všechno od České republiky dostala? "Zhruba to tak vyšlo, pokud si pamatuji z dětství, na jednu válendu a jedno křeslo," říká.

Podkarpatská Rus patřila před válkou Československu
A mnoho lidí nedostalo ani to. Podkarpatská Rus byla součástí Československa za první republiky. Po druhé světové válce ale připadla Sovětskému svazu. Lidé, kteří tam zanechali majetek, když se museli vrátit do Československa, za něj měli být odškodněni.

Sdružení Podkarpatská Rus, které neodškodněné vystěhovalce zastupuje, došla trpělivost a podala na Česko žalobu k Evropskému soudu. A to poté, co zjistila, že ani do rozpočtu na příští rok se jejich nárok nedostal. Ministerstvo financí ale prý postupuje podle platných zákonů.
Tato vyhláška se datuje do padesátých let. Celou věc také už jednou řešil i ombudsman.

O nároku potomků Podkarpatských rusů na odškodnění teď bude rozhodovat Evropský soud. U něj ale česká republika příliš úspěšná není. Například za 2. pololetí loňského roku prohrála 13 případů.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz