Zpravodajství

Trojkoalice: Prezident by měl být volen přímo

Trojkoalice: Prezident by měl být volen přímo
Zdroj: TV Nova

Trojkoalice ODS, KDU-ČSL a zelených by měla mít ve své koaliční smlouvě zmínku o přímé volbě prezidenta. Největší šanci na znovuzvolení by měl v roce 2008 oblíbený prezident Václav Klaus. O úmyslech trojkoalice na změnu volby prezidenta informoval deník Mladá fronta Dnes.

Nápad vychází z dílny zelených. O změně nepřímé volby prezidenta na přímou se uvažovalo i po volbách v roce 2002. Tehdy jej prosazovala Koalice Unie svobody a KDU-ČSL. ODS se dlouho myšlence přímé volby prezidenta bránila, před prezidentským kláním v roce 2003 však Klaus přímou volbu začal podporovat.

Klause by si tak mohla trojkoalice navrhovanou změnou volby prezidenta udobřit. Klaus ve čtvrtek odmítl jmenovat vládu premiéra Mirka Topolánka (ODS). Podle prezidenta by se kabinet neměl opírat o přeběhlíka.

K prosazení přímé volby prezidenta by ale vláda potřebovala souhlas socialistů či komunistů. Prezident přímo volený lidem by podle ústavních právníků musel získat větší pravomoci. Z našich sousedů Poláci a Slováci volí prezidenta přímo, zatímco v Německu určuje hlavu státu zákonodárný sbor.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz