Zpravodajství

Jmelí ozdobí nejednu vánoční domácnost

Jmelí ozdobí nejednu vánoční domácnost
Zdroj: TV Nova

Zlaté, stříbrné a hlavně zelené jmelí je neodmyslitelným symbolem Vánoc. Jmelí se přičítají kouzelné vlastnosti, a proto si ho dodnes lidé rozvěšují v bytech a domech. Navíc má tato rostlina lásky, jak se jí přezdívá, i léčivé účinky.

Jmelí patří k Vánocům stejně neodmyslitelně jako stromek nebo vánočka. Zavěšené např. na lustru přímo vybízí k vánočnímu polibku.
Podle starých Keltů je jmelí symbolem plodnosti,protože bobulky se k sobě lepí, a tak i vztah dlouho vydrží.

Jmelí připadá lidem jako tajemná rostlina. Podle legend bylo jmelí stromem, z jehož dřeva byl zhotoven kříž, na kterém byl ukřižován Kristus.

Jmelí pomáhá i srdci 

Roste vysoko v korunách stromů a bílé bobule, které se podobají perlám dozrávají právě v prosinci. Šťáva z nich dovede třeba snižovat vysoký krevní tlak.

Jenže i tento symbol Vánoc dělá vrásky, a to lesníkům. Ti se setkávají se sběrači, kteří lezou na stromy a větve kradou. Tady vidíte strom, který zloději kvůli pár větvičkám porazili. Vidět jsou i zářezy od lana, po kterém na něm chtěli lézt.

Jmelí prý ale nosí štěstí jen tomu, kdo je jím obdarován. A tak nezapomeňte tuto zázračnou rostlinu přibalit pod vánoční stromeček.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz