Zpravodajství

Klimtův malířský klenot vystaven v Ostravě

Když se řekne Ostrava, většině lidí se asi vybaví doly, továrny a možná Stodolní ulice. Málokdo už ale ví, že v centru města je k vidění jeden z nejvzácnějších a nejcennějších obrazů na světě - Judita od Gustava Klimta. Malba má cenu téměř dvě miliardy korun.


Judita je metr vysoká a půl metru široká, rám je pozlacený. Samotná malba je zdobená zlatými šupinami a drahými kameny. Judita patří mezi nejlepší a tedy i nejdražší díla rakouského secesního malíře Gustava Klimta.

V galerii dlí přes 50 let

Judit visí v ostravské galerii už od roku 1950, kdy jej získala jako konfiskát z německého majetku. Nikdo o tomto skvostu ale pořádně nevěděl, dokud expozici nenavštívila paní Niec z Vídně.

Spolu s dalšími lidmi pak zařídila, že obraz dostal samostatnou místnost byl zrestaurován a hlavně se o něm začalo mluvit. Ostravské galerii okamžitě několikanásobně stoupla návštěvnost.

Klimtovy obrazy patří mezi nejdražší na světě. Loni muselo Rakousko vrátit podobný obraz do Spojených států, kde ho pak koupil miliardář Ronald Lauder za tři miliardy korun. Rakušanů se to velice dotklo a dokonce chtěli uspořádat sbírku, aby obraz koupili zpět.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz