Zpravodajství

Vánoční výzdoba ohrožuje počítačové sítě

Nejen viry a trojské koně mohou vážně zkomplikovat práci s počítačem nebo provoz bezdrátové komunikace v podnicích i moderních domácnostech. Jak zjistili odborníci z kalifornského elektronického gigantu Airmagnet, ohrozit fungování sítí LAN mohou světelné vánoční řetězy, nejrůznější ozdoby na stromeček, ale i docela obyčejná lameta.

Při testech LAN sítí, tedy třeba přenosu signálu z bezdrátové klávesnice či myši do počítače, ale také mezi venkovním čidlem teploměru a displejem na zdi obývacího pokoje, tlačítkem na domovních dveřích a bytovým zvonkem, ale také do bezšňůrového telefonu, zjistili, že v prostorách s vánoční výzdobou je jejich kapacita až o pětadvacet procent nižší než předtím.

"Blyštivé ozdoby na stromečku pohlcují signál a blikající světla svátečních řetězů všech druhů zase vyvolávají interference," uvádějí odborníci. "Na větší vzdálenosti dokáží zeslabit přenášený signál až o třetinu a vinou laciných součástek, které řídí provoz různých světelných vánočních atrakcí, může dojít ke komunikačnímu chaosu a do jednotlivých přijímačů pak docházejí nesprávná, nebo zdeformovaná data."

Nicméně ani neozdobený stromeček bezdrátovému přenosu dat příliš neprospívá. Jedlové a smrkové jehličí, jak technici Airmagnetu zjistili, totiž stejně jako jiné rostliny pohlcují 2,4 gigahertzový signál, jímž jsou data v sítích LAN přenášena.

 

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz