Zpravodajství

Závodní kůň vrátil muži zrak

Poté, co ho do hlavy uhodil kůň, začal veterán z druhé světové války Don Karkos (82) znovu vidět na pravé oko. Přitom na ně oslepl před šedesáti čtyřmi lety, když ho do hlavy zasáhl šrapnel.

Panu Karkosovi se snažili navrátit zrak různí doktoři, ale podařilo se to až plnokrevníkovi jménem My Buddy Chimo. Několik hodin poté, co do pana Karkose, který pracuje jako ochranka stájí, uhodil při nasazování ohlávky přesně do místa, kde jej v roce 1942 zasáhl šrapnel, začal se mu navracet zrak.

"To, že mne kůň kopne, patří občas k mému zaměstnání, ale nikdy dřív do mne žádný kůň nevrazil tak prudce. Dost mne to vzalo, byl jsem z toho úplně mátožný. A pak, později večer, se mi začalo do pravého oka vracet vidění. Bylo to naprosto neuvěřitelné. Po doktorech jsem běhal celý život a vždycky mi říkali, že pro mě nemohou nic udělat," líčí svůj šťastný zážitek Don Karkos.

Ačkoliv jeho vidění ještě není úplně perfektní, od nehody vidí pan Karkos poškozeným okem poměrně ostře na vzdálenost pěti metrů. Říká, že je koni vděčný a přiznal se, že ho oproti ostatním poněkud protěžuje: "Vycházím teď s Buddym náramně dobře a starám se, aby mu nikdy nic nechybělo."

Doktor Douglas Lozzaro, šéf očního oddělení univerzitní nemocni na Long Island, si vysvětluje celou událost jako výjimečně šťastnou náhodu, při níž náraz pravděpodobně posunul odraženou čočku zpět na místo, kam patří. Varuje však důrazně širokou veřejnost, že ne každý náraz do hlavy může mít příznivé následky!

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz