Zpravodajství

Pozemkový fond pohrává spory o prodej pozemků

Pozemkový fond pohrává spory o prodej pozemků
Zdroj: TV Nova

Pozemkovému fondu ČR se příliš nedaří napravit škody, které vloni v létě způsobil takzvaný zvláštní režim, při kterém fond narychlo vydal spekulantům stovky hektarů lukrativních pozemků za zlomek jejich ceny. Definitivně prohrál už tři ze série žalob, kterými napadá vlastní smlouvy a snaží se získat pozemky zpět. Stát teď hledá zastání u Nejvyššího soudu.

Zamítavým rozhodnutím soudu Pozemkový fond nadšen není. Není divu. Rozsudky totiž znamenají, že stát definitivně přichází o lukrativní pozemky v Uhříněvsi, na Jindřichohradecku a v Mladé Boleslavi. Podle vyjádření současné ministryně zemědělství jde o nešťastné dědictví předchozí vlády.

Na polích v Uhříněvsi chtěla obec postavit gymnázium, jenže Pozemkový fond je prodal spekulantům.

Přes 100 hektarů získali za pakatel podnikatelé Benedikt a Večeřa, který patřil k lidem blízkým exministru zemědělství Zgarbovi. Za metr čtvereční zaplatili 3 koruny, jenže skutečná cena teď může být až pětsetkrát vyšší.

V současné době údajně již byla změněna legislativa, aby se podobné situace převodů nemohly opakovat. Pozemkový fond se teď chytá stébla. Pokusí se použít poslední opravný prostředek ve sporu o převod určitých pozemků.

Fond podá dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně

Sedmnáct soudů o pozemky stále probíhá, v některých Pozemkový fond zatím vyhrává. Definitivní vítězství si může připsat jen v Karlových Varech a Chebu.

Získat lukrativní pozemky zpět se snaží také Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podal řadu trestních oznámení. Kvůli machinacím s pozemky policie zatím nikoho neobvinila.  Kriminalisté nechtějí ani říct, zda jsou podezřelí lidé z Pozemkového fondu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz