Zpravodajství

Prvního ledna začíná deregulace nájmů

Prvního ledna začíná deregulace nájmů
Zdroj: TV Nova

Od prvního ledna se zvýší nájemné u bytů s tak zvaným regulovaným nájmem. Jednorázové navýšení povolené zákonem využila naprostá většina majitelů domů. V obecních bytech se podle Ministerstva pro místní rozvoj zvýší nájem zhruba v 70 procentech. V Praze zatím o zdražení rozhodla necelá pětina městských částí, některé radnice totiž stále čekají na nová zastupitelstva.

V České republice je asi 760 tisíc bytů s regulovaným nájmem. Nájemníci musí být o zdražení informováni tři měsíce předem. Sdružení nájemníků proto vyzývá jak nájemníky, tak pronajímatele, aby si zajistili doručování pošty. "Vyzýváme nájemce, aby touto cestou nepostupovali, pokud to zákon takto zvyšuje, aby to respektovali, aby přejímali ty zásilky," říká předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček.

Ministerstvo pro místní rozvoj obeslalo 37 největších měst, aby zjistilo, kolik radnic začalo s deregulací hned od prvního ledna. Asi 70 procent obcí přistoupilo už k tomu zvýšení podle zákona, další obce možná chtěly počkat na nově zvolená zastupitelstva. Většina oslovených majitelů domů se zvýšením nájmů vůbec neváhala. V průměru holý nájem zdraží asi o 19 procent. Tady vidíte pár vybraných měst. Kolik v nich stojí holý nájem teď a na kolik vzroste po novém roce a pak na konci deregulace v roce 2010. Nejvíc podraží nájmy v Praze, Hradci Králové a Brně.

Sdružení nájemníků prý ve svých poradnách každý den řeší desítky případů, kdy majitel nájem zvýšil víc, než mu dovoluje zákon. Zatímco majitelé si stěžují, že čtyřletý růst nájmů je nedostatečný, stát se naopak už teď připravuje na to, že lidé s nižšími příjmy budou potřebovat jeho pomoc.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz