Zpravodajství

V Česku prý ubývají polní ptáci, může za to technika a hnojiva

V Česku prý ubývají polní ptáci, může za to technika a hnojiva
Zdroj: TV Nova

Z venkovských polí a luk mizí ptáci. Ornitologové přišli s varující zprávou - podle nich rychle ubývá klasických polních ptáků - koroptví, skřivanů a tak podobně. Můžou za to prý hlavně průmyslová hnojiva a těžká zemědělská technika.

Koroptev polní si ve videoreportáži ořádně prohlédněte. Zahlédnout kdysi typického ptáka české krajiny v přírodě už není jednoduché. Především teď, když je období honů a ty myslivci jsou v revíru každou sobotu tak vidí, že těch hejnek je opravdu málo a někde vůbec nejsou.

Problém se netýká pouze koroptví, ale všech polních ptáků

Od roku 1982, kdy se se sčítáním začalo, jich významně ubylo. Například počet skřivanů polních se snížil na šedesát procent. U čejky chocholaté je to dokonce pouhých deset procent.

Je to způsobem hospodaření, intenzifikací zemědělství. To znamená například velké dávky průmyslových hnojiv, pesticidy. Problém s hnojivy odmítají odborníci a také ministerstvo zemědělství. Přiznává ale, že zemědělci počtu polních ptáků příliš neprospívají.

Řešení vidí ornitologové jediné

Zemědělci by měli být za ohleduplné chování k přírodě odměňováni dotacemi. Takové dotace už tady podle ministestva ale dávno jsou. Zemědělce ale k jejich využívání nikdo nemůže nutit. A podle údajů využívají zemědělci tyto nabídky jen minimálně. Tomu, aby polního ptactva neubývalo, pomůže i docela málo. Například zrekonstruovat bývalé remízky nebo vysadit keře u holých cest.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Píše se na Deník.cz