Zpravodajství

Zvířata mají také své sny

Když se krysy uloží ke spánku, probíhají jim před očima jakési útržky filmů, které zachycují jejich denní činnost. Podle vědců jde o zvířecí podobu lidského snění. Tento nový výzkum potvrzuje hypotézu, podle které je významnou funkcí spánku upevňování vzpomínek.

"Tento výzkum nám pomohl lépe porozumět snům zvířat a dal nám důležitá vodítka ohledně role spánku ve zpracování vzpomínek," vysvětluje Matthew Wilson z Massachusetts Institute of Technology. V předchozí studii Wilson měřil aktivitu té části krysího mozku, kde se uchovávají vzpomínky, a to během spánku a za bdělého stavu. Zjistil, že bdělé krysy si vytvářejí vzpomínky, které si pak během spánku přehrávají. Ale to, jakou formou se jim vzpomínky ve snech objevují, zůstávalo záhadou.

V lidských snech se živé obrazy obvykle prolnou do jakýchsi paměťových filmů. Aby vědci zjistili, jestli k něčemu podobnému dochází i u krys, měřili krysám mozkovou aktivitu v hippocampu a vizuálním kortexu během doby, kdy krysy probíhaly různě postavenými bludišti. Zjistili, jak se tato činnost projevuje v činnosti těchto dvou částí mozku, a pak sledovali, zda se charakteristické vzorce aktivity projeví u krys i ve spánku.

Ukázalo se, že si krysy ve spánku "přehrávaly" vizuální vzpomínky na běhání bludištěm. Poprvé se tak ukázalo, že při snění dochází ke spolupráci hypocampu, kde jsou vzpomínky uloženy, a vizuálního kortexu, který je zodpovědná za "filmový", vizuální nádech snů.

Až budete mít příště pocit, že se vašemu psovi či kočce zdají živé sny o napínavém lovu, vánočních pochoutkách v misce nebo o vašem návratu domů, je dost dobře možné, že jste se trefili.

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz