Zpravodajství

Policisté: nový služební zákon přinesl zmatky

Od 1. ledna má platit nový služební zákon, který přinese nový systém pracovního zařazení a odměňování policistů. Ani dnes tj. čtyři dny před koncem roku ale nikdo z téměř 50 tisíc policistů ještě oficiálně neví, za jakou mzdu bude od pondělí pracovat. Současný a bývalý ministr vnitra se navzájem obviňují, kdo za to nese vinu.

Plat od 1. ledna, to je téma, které teď hýbe celou policií, otevřeně před kamerou o tom ale z obav před postihem nikdo moc mluvit nechce. "Nevíme, jaké budeme mít výplaty," říkají. A dodávají, že náplň práce a platovou třídu zatím mnoho z nich vůbec nezná. To potvrzují také policejní odbory: "Policisté se na nás obracejí už několik týdnů a jsou jich i desítky denně."

Podle současného ministra vnitra Ivana Langera může za chaos předcházející vedení ministerstva

"Hrubě podcenilo přípravu na nový služební zákon a my jsme museli v rekordně krátké době připravit novou systemizaci, nové tabulky," hájí se Langer. A exministr vnitra František Bublan kontruje: "Bylo pouze na vládě, aby schválila nové tarifní, ale neustále to oddalovali na poslední chvíli a z toho důvodu vznikl časový pres."

Policisté, kteří už měli možnost nahlédnout do nových platových tabulek, navíc tvrdí, že si mnozí z nich pohorší. Především proto, že zákon prakticky ruší veškeré příplatky. Policejní prezidium to však vyvrací. "Ve své podstatě ten roční příjem každého policisty bude vyšší než byl v letošním roce," sdělil mluvčí prezidia.

Policisté nesou špatně i nový systém hodností, ty už se nebudou vztahovat k danému jedinci, ale k funkci. Mnozí tak budou muset odevzdávat hvězdy a vnímají to jako degradaci. Mnoho z nich teď uvažuje o odchodu.Přesto říkají, že rozhodne hlavně to, co najdou v únoru na svých výplatních páskách.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz