Zpravodajství

Trojkoalice čeká na Klausovo jmenování vlády

Trojkoalice čeká na Klausovo jmenování vlády
Zdroj: TV Nova

Předsedové ODS, KDU-ČSL a Strany zelených podepsali koaliční smlouvu. Je v ní program budoucí vlády, pravidla koaliční spolupráce a rozdělení ministerských křesel. I přes protesty regionálních politiků ODS zůstává Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo financí lidovcům. Změna je jen na postu šéfa legislativní rady vlády. Sime-ona Zikmundová nominaci odmítla a lidovci za ni hledají náhradu.

Trojhlas lídrů trojkoalice

"Je to prakticky programové prohlášení, které může být pouze dopřesněno," uvedl po podpisu smlouvy premiér Mirek Topolánek. A Jiří Čunek dodal: "Jsme partneři, kteří si mohou věřit." Vše zakončil Martin Bursík větou: "Nezávisle na tom,zda se tomuto projektu podaří vládnout."

Návržená vláda zatím nemá nic jisté 

Ve textu smlouvy je klauzule, která svazuje její existenci s prováděním reforem. Topolánkova trojkoaliční vláda ale nemá vůbec nic jisté. Regionální politici ODS protestují proti přenechání klíčových ministerstev lidovcům. Topolánek sice svolal výkonnou radu ODS, ale až na příští čtvrtek.

Navíc prezident Klaus znovu vystoupil proti Karlu Schwarzenbergovi jako ministrovi zahraničí. Se jmenováním vlády vyčkává, nejprve chce vědět, jak bude premiér získávat pro svůj kabinet důvěru.

Tedy zda bude spoléhat na přeběhlíky nebo vyjedná regulerní podporu opozičních politických stran. Mirek Topolánek se s prezidentem setká 2. ledna. Na slavnostním obědě chce Václavu Klausovi předložit kompletní seznam členů vlády.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz