Zpravodajství

Tak dejte si ještě trochu netopýra! Jsou přece svátky!

Zatímco o Vánocích si Češi potrpí na kapra a cukroví, na Silvestra už experimentují ráději. Inspiraci pro nezvyklou krmi mohou najít třeba na vánočních stolech v Tichomoří. Tam nechybí takové místní delikatesy jako psi, netopýři, Kentucky Fried Chicken i platýzi. Vánoce tu lidé vnímají jako cizí, západní svátek, ale rozhodně jim to nebrání v pořádání vánočních hostin.

V Indonésii, nejlidnatější muslimské zemi na světě, žije také početná křesťanská komunita. Mezi její tradiční vánoční pochoutky patří vepřové nakládané v krvi a psí maso. "Po večerní vánoční mši se obvykle celá rodina shromáždí u rodičů mého manžela," řekla reportérům Reuters Life! Ermida Samnjuntak, indonéská křesťanka z Bataku. "Nedáváme si dárky, spíš je to příležitost setkat se a popovídat si."

Křesťané z ostrova Sulawesi si s oblibou pochutnávají na zahradních krysách vařených s česnekem s chilli papričkami a na netopýrech v kokosovém mléce. Stephen Lapian z města Manado si potrpí především na netopýry.

"Jejich maso chutná velmi podobně jako krysí, jenom je víc svalnaté. Když ale naříznete zvíře u křídla špatně, celý netopýr bude hodně smrdět," upozorňuje.

V Japonsku zas místní lidé na Vánoce hromadně směřují do Kentucky, tedy do Kentucky Fried Chicken. Hodně lidí si svá kuřata dokonce zamlouvá předem. Sumeo Yokokawa, mluvčí KFC v Japonsku, si mne ruce: "Kolem 23. a 24. prosince máme tak desetkrát větší obrat než po zbytek roku."

Japonská "tradice" začala v roce 1974, kdy zahraniční zákazník řekl manažerovi jedné z restaurací, že si přišel pro smažené kuře, protože se mu nikde nepodařilo koupit krocana. Jeho poznámka inspirovala velkou a neobyčejně úspěšnou reklamní kampaň, jejíž výsledky jsou viditelné dodnes.

Na Filipínách bývá ozdobou svátečního stolu sladká čínská šunka. Bohatí lidé si ale také rádi pochutnají na pečeném seleti nebo krocanovi. Filipínci si zakládají na tom, že slaví Vánoce nejdéle, protože první vánoční dekorace se tu na ulicích objevují už v září.

V Austrálii, kde Vánoce připadají do půle horkého léta, se podávají spíš krevety a salát, než tradiční anglický krocan a vánoční puding. Louise Nocková, manažerka obchodu s rybami, o Vánocích žádný velký obchod nečeká.

"Jak se počasí otepluje, lidé prostě nechtějí zůstávat vevnitř a vařit. Raději si něco opečou venku," říká. A pokud vám ještě zbývá místo na moučník, tak si v Tichomoří můžete vybrat například filipínskou bibinku, což je vaječný rýžový dort se strouhaným sýrem a kokosem, nebo třeba rýžovo-ovocný dort, který je tradiční v Bangladéši. V Japonsku je populární obyčejný piškot se šlehačkou a jahodami. Ačkoliv to zní velmi přitažlivě, výraz "vánoční dort" se dlouho používal k označení nevdaných žen nad 25 let, o kterých se tvrdilo, že jsou už mírně za vrcholem, podobně jako vánoční dort po 25. prosinci.

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz