Zpravodajství

Listerióza ohrožuje i severní Čechy

Odborníci varovali, že obzvláště nebezpečná může být bakterie listeria pro těhotné ženy. Jeden takový případ, kdy přenesla listeriózu rodička na své dítě, teď hlásí mostecká nemocnice. Kojenec i matka jsou podle lékařů z nejhoršího venku, žena se prý nakazila ze salámu dovezeného z Německa.


Lékaři dětského oddělení nemocnice v Mostě léčili novorozence od minulého pátku ze zápalu plic. Až laboratorní testy ale prokázaly, že za jeho onemocněním stojí právě listerie.

Listeria monocytogenes - kvůli této bakterii u nás od října zemřelo nejméně šest lidí. Další desítky jí byly nakaženy. Předčasně narozený chlapeček teď leží na uzavřeném oddělení mostecké nemocnice. Jeho matka už je v domácím léčení.

Matka novorozeněte prý ráda jedla métský salám. Takzvanou čajovku jí vozil manžel ze zahraničí.Právě ta měla být zdrojem nákazy, .

Každý pátý člověk může být nositelem

Nositelem listeriózy je u nás 20 procent lidí. Valná část z nich ale nikdy neonemocní. Paní Anežka však měla smůlu. Snědla totiž infikované syrečky.

Na listeriozu doplatily i dvě ženy z Brna, které kvůli nákaze před vánoci předčasně porodily. Jedna z nich dokonce o dítě přišla. Bakterii listeria už našli hygienici nejen v sýrech ale i v sekané, šunkových rolkách nebo v salátech. Letos už se nakazilo téměř 50 lidí.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz