Zpravodajství

Bude další český prezident volen lidem?

Podle trojkoaliční smlouvy podepsané tento týden,bychom mohli prezidenta republiky v budoucnu volit přímo,tedy zvolit by ho mohli sami občané stejně jako ve Francii, Rakousku nebo Rusku. Podle politologů jde ale o složitý proces a nutná by byla i změna ústavy,což trojkoalice bez pomoci ostatních stran nedokáže.


V programovém prohlášení se trojkoalice zavázala ihned zavést přímou volbu prezidenta. Jenže přímou volbu hlavy státu slibují i ostatní strany občanům už dlouho. Zatím ale vždy zůstalo u slibů.
Pro zavedení přímé volby prezidenta je nutná změna ústavy. Tu ale musí odhlasovat ústavní většina. Tedy ruku by pro ni muselo zvednout nejméně 120 poslanců.

Přímá volba prezidenta se zamlouvá i sociální demokracii. I tady je však jedno ale. "Nám jde také o další demokratické ustanovení a tím je obecné referendum, což nepochybně, když budeme jednat s tojkoalicí, pojíme v jednací celek," řekl TV Nova šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Nový prezident se totiž bude volit už příští rok. Právě trojkoaliční návrh by prý měl nahrávat Václavu Klausovi, který má podle průzkumů sympatie 75 procent Čechů.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz