Zpravodajství

Klausův novoroční projev: Studená válka v ČR a odpor k EU

Klausův novoroční projev: Studená válka v ČR a odpor k EU

Prezident republiky Václav Klaus pronesl ve 13:00 tradiční novoroční projev. Vyjádřil v něm nespokojenost nad uplynulým rokem. Kritizoval nečinnost minulých i současných vlád v oblasti ekonomických reforem a vypjatou politickou situaci. Situaci v ČR označil za studenou občanskou válku. Chválil české zahraniční mise a členství v NATO a vyzýval například k pozitivnímu přístupu k novým členům EU.


Desetiminutový novoroční projev prezidenta Klause byl k roku 2006 obzvláště kritický. Vzal si na mušku především české vládní kabinety, které v minulém roce nebyly schopné prosadit ekonomické reformy. Důvodem byla podle Klause zejména paralyzace politiky kvůli předvolební kampani k parlamentním volbám v první polovině roku.

Druhá půlka roku však změny také nepřinesla. Vláda byla totiž podle prezidenta ochromena tím, že neměla a nemá v Poslanecké sněmovně většinu. Současné spory podle něj připomínají studenou občanskou válku. Klaus se to podle svých slov snažil změnit, ale "není monarcha".

Obává se, aby český stát nedoplatil na svůj tradiční historický problém - vnitřní spory. Ty podle něj ohrožují českou společnost nejvíce. Češi však nemají být skeptičtí. "Každá země má takové politiky, jaké si zaslouží," varoval a zároveň upozorňoval Klaus.

Vyzývá k reformám a odmítá euroústavu

Klaus vyzývá k reformám státních financí a brojí proti regulaci jak v České republice, tak v Evropské unii. Upozorňuje na oživovanou evropskou ústavu a zdůrazňuje její špatnost. Tradiční euroskepticismus ještě doplnil důrazem na osobní i politické svobody a kritikou evropských institucí, které podle něj omezují rozhodování národních států.

Prezident také vyzval k tomu, aby se k novým členským zemím EU Rumunsku a Bulharsku přistupovalo jako k plnohodnotným členům evropského společenství. Češi podle něj nemají činit jiným, co sami nemají rádi. Nepřímo tak vyzval k tomu, aby Češi neiniciovali přechodná období vůči Rumunům a Bulharům.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz