Zpravodajství

Boban Marković se zastaví v Akropoli

Zapomeňte na všechny ty naše vlachovky, pravá balkánská dechovka přichází! Kapela srbského trumpetisky Bobana Markoviće míchá balkánské rytmy s cikánským šarmem a temperamentem, a to vše balí do šlapajícího groove. Však ne náhodou kvůli Markovićovi museli posunout svůj koncert slavní Oasis. A právě tuto balkánskou skupinu na konci ledna přivítá pražská Akropole.

Ačkoli pochází trumpetista Boban Marković, jeho syn Marko i kapela Orkestar ze Srbska, jsou neustále na cestách. Jejich věhlas a oblibu zvyšuje řada cen a filmová hudba, kterou tato banda skládá pro filmy Emira Kusturicy. Západnímu publiku Markovićův ansábl představily právě snímy jako Underground, Dům k zavěšení, Arizona Dream či komedie Černá kočka, bílý kocour.

K narozeninám dostal celou kapelu
Dechovku Bobana Markoviće u nás diváci viděli už mnohokrát a velmi si ji oblíbili. Do loňského roku ale kapela vystupovala pouze pod jménem jejího frontmana. Marek se v názvu kapely objevil po svých osmnáctinách, neboť skupinu dostal od svého otce k narozeninám.

Do Prahy tento třináctičlenný Orkestar dorazí 26. ledna a den poté zavítá na první ročník Zimních Colours of Ostrava. Na tyto dva koncertech slibuje balkánská dechovka představit své dosud poslední studiové album vydané na podzim 2005. Krom Bobana z něj vyčnívá sny Marko, jež jde v otcových šlépejích coby talentovaný trumpetista. Však na svůj plechový nástroj hraje od devíti let a od čtrnácti hraje s otcem v kapele.

Čechomoři i Oasis
Balkánskou dechovku pojí s tuzemským Čechomorem jméno producenta Boba Mandelsona, jež pracoval na posledních albech obou souborů.  Boban i Marko Marković Orkestar křižuje evropská pódia. z nich si sestava přivezla nejedno uznání. Například na patnáctitisícovém festivalu Sziget 2001 v Budapešti, kde Markovič hrál na tzv. World Music Stage, nastupovali ve stejný čas na hlavní podium britští Oasis, kteří ovšem museli se svým koncertem 30 minut počkat, neboť všichni diváci byli právě před World Music Stage a poslouchali „bláznivé Srby".
TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz