Zpravodajství

Problém – křečové žíly!

Problém – křečové žíly!
Zdroj: TV Nova

Trpí vaši rodiče křečovými žilami a vy máte obavu, že se také stanete obětí tohoto nepříjemného a bolestivého onemocnění? Můžete dispozice ke křečovým žilám zdědit? Jak se proti jejich vzniku bránit?

Hlavním faktorem, který vede ke vzniku varixů, tedy křečových žil, je zvyšující se žilní tlak, způsobený nejčastěji zpětným proudem krve tzv. refluxem v postižených žilách. Pokud jsou chlopně uvnitř žil nefunkční, vzniká reflux a tenká žilní stěna není schopná dlouhodobě zvýšený tlak vydržet a tím vznikne křečová žíla.

„Dědičnost hraje ve vzniku křečových žil poměrně značnou roli, hlavně „po přeslici", kdy varikozní postižení (postižení křečovými žilami) matka - dcera je velmi obvyklé. Pokud je „na vině" otec, potom tímto onemocněním téměř jistě trpěla jeho matka," objasnil roli genetiky při vzniku křečových žil Karel Bártík z oddělení cévní chirurgie pražské Nemocnice na Homolce.

Prevence proti křečovým žilám prakticky není možná. Potenciálně ohroženým lze poradit, aby se vyvarovali dlouhého stání a sezení se spuštěnými končetinami. V případě příznaků nápaditější únavy nohou nebo výskytu viditelnějších žilek na nohách jezte pohanku a noste zdravotní punčochy. Ženy - nepoužívejte hormonální antikoncepci. Dlouhodobě také užívejte léky na zpevnění žilní stěny.

„Striktně dodržovat takový režim v běžném životě je velmi obtížné, ba dokonce myslím nemožné. Tam, kde křečové žíly působí komplikace ve smyslu tmavnutí kůže, otoků nebo i bércových vředů, je operace často jediným radikálním postupem léčby. Ostatní postupy mohou stav zlepšit, ale není v jejich možnostech odstranit příčinu a po čase se problémy objeví znovu. Obtíží, které křečové žíly mohou způsobit je celá škála. Pocity tíhy, únavy dolních končetin, otoky a záněty, poruchy kůže a podkoží (pigmentace, ekzém). Dále pak vážnější problémy jako vznik bércových vředů, které se hojí velmi dlouho a obtížně. Včasné vyšetření a porada s odborným lékařem, může těmto komplikacím včas předejít," radí Karel Bártík.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz