Zpravodajství

Ceny dřeva mohou vzrůst

V polovině našich lesů se od včerejška zastavila těžba dřeva i udržovací lesní práce. Státní podnik Lesy České republiky totiž stále nemá na letošní rok s těžaři uzavřeny smlouvy. Ty staré jim nařídil zrušit antomonopolní úřad. Odborníci předpokládají, že obchodníci toho využijí, a mimo jiné i proto zvednou ceny.


Na pile na Zlínsku, kterou uvidíte v naší reportáži, mají dřevo jen na týden. Nikdo tu netuší, co bude potom. Mnozí budou muset nakoupit jinde a dráž.

 

Státní podnik Lesy ČR totiž s těžaři uzavíral smlouvy bez výběrových řízení. Loni antomonopolní úřad nařídil tyto smlouvy zrušit a výběrová řízení vypsat.

 

"Bylo určitě dost času na to,aby se připravily výběrová řízení aby platily od začátku roku," uvedl šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina.

 

"Nejpozději v druhé polovině února by mělo dojít k podpisu smluv. Staré smlouvy platily jen do konce loňského roku. V té polovině našich lesů, kterou obhospodařuje státní podnik, se tak práce včera zastavily," řekl Tomáš Vyšohlíd ze společnosti Lesy ČR.  

 

 

Podle analytiků jde o obrovské peníze. Zisky těžařů jdou každoročně do miliard korun, a tak se vyjednávání na obou stranách pořád protahovalo. Lesy teď ale tvrdí. Dřevo chybět nebude. Cena dřeva půjde údajně ale i tak nahoru.

 

 

"V průběhu roku by ten nárůst hohl být do 10 procent," řekl analytik David Marek.

 

 

Podražit by mělo jak palivové dříví, tak i nábytek a další výrobky ze dřeva. Výrobci totiž zřejmě situace využijí - na cenách se ale projeví i řada dalších faktorů jako třeba zdražení energií.

Práce v lesích by se tedy měly opět rozběhnout nejpozději v březnu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz