Zpravodajství

Síťových lůžek ubylo

Od 1. ledna u nás bylo zrušeno zhruba 100 síťových lůžek. Začal totiž platit zákon, který je v ústavech sociální péče zakazuje. Nadále se smějí používat jen ve zdravotnictví - například v psychiatrických léčebnách. Ty se ale bojí toho, že jim ústavy začnou těžko zvladatelné pacienty posílat ve velkém. Pečovat o ně bez síťových lůžek je totiž o dost dražší.


Zákaz síťových lůžek - od 1. ledna to platí ve všech zařízeních, která poskytují sociální péči. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž označuje tato lůžka za nelidská, a proto musí z jeho ústavů zmizet. V Ústavu sociálních služeb ve Šternberku měli ještě loni 15 síťových či klecových lůžek, teď už tu není ani jediné.

Jedna z klientek - 26letá Hanka - bývá při záchvatech hodně agresivní. Může pak ublížit sobě nebo ostatním. Ona spolu s několika dalšími pacienty síťová lůžka využívala - od ledna už nemůže.

Za vším stojí peníze

Sociální zařízení mohou nově zklidňovat pacienty jen třemi způsoby - fyzickými úchopy, ve speciální vypolstrované místnosti nebo léky. Všechno je dražší než lůžka. Ta zůstanou nadále jen ve zdravotnictví.
Jenže některé psychiatrické léčebny mají strach, že se sociální ústavy budou chtít nezvladatelných pacientů kvůli nákladné péči zbavit a odloží je právě do léčeben.

Péče o tyto pacienty jde do miliónů korun, a tak by se teď dalo napětí mezi sociálními a zdravotnickými zařízeními krájet.

Ministerstvo práce už má připraveny týmy inspektorů, které budou na zákaz používání síťových lůžek v sociálních zařízeních dohlížet.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz