Zpravodajství

Neuvěřitelné: zimní maxihřib z Livítnova!

Neuvěřitelné: zimní maxihřib z Livítnova!

Je to k nevíře. Rozmary počasí dělají v českých luzích a hájích divy. Při pohledu na nález, který se podařil slečně Janě Sovové z Litvínova jistě mnozí houbaři rudnou závistí. V lesích totiž teď v lednu nalezla unikátního téměř kilového maxihřiba! Ale pozor: houby nalezené v zimě odborníci nedoporučují jíst!

A co na svůj maxihřib říká šťastná nálezkyně? "Jednalo se o naprostou náhodu.  Protože bylo hezké počasí, šla jsem se projít do lesů nad Litvínov, na takzvané Loučky." Slečna Sovová tedy na hříbky vůbec nešla. No představme si houbaře, kteří na takový úlovek čekají celý život.

"Houbař nejsem, ani houby nejím. A to, že se jedná o bílý hřib jsem zjistila až doma, kdy mi to řekl otec," přiznává slečna Jana, která naší redakci poskytla fotografii nalezeného obříka.

Podle mykologa Jiřího Polčáka se jedná o hřib smrkový, který je méně obvyklý. "Občas ještě někde vzácně rostou," dodává Polčák.

Mykolog: Jíst zmrzlé hřiby nedoporučuji

Polčák ale nedoporučuje "zimní" hřiby jíst. Lidé si totiž často myslí, že jíst zmrzlé hřiby z lesa je totéž jako jíst mražené hříbky se zeleninou z obchodů. Není tomu tak! Přírodní rozklad je totiž v obou případech odlišný, říká Polčák.

Ve zmrzlých hříbcích z lesů probíhají nebezpečné bakteriální rozklady. Takže pokud najdete podobného pašíka jako slečna Jana, pochlubte se s ním a vyfoťte, ale na pánvičku jej neházejte.

Skutečně unikátní nález

Podobný hřib na začátku ledna je skutečně unikátní nález. Hřiby nejčastěji rostou za vlhka a při teplém počasí. Současné manýry matky přírody jsou však asi pro růst hříbků příznivé. Zvláště na Litvínovsku. Podle Polčáka rostou hříbky na celém území ČR. Lze je najít například i schované ve sněhu.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz