Zpravodajství

Hromadova Gay iniciativa končí

Jedno z nejznámějších občanských sdružení, kterým byla Gay iniciativa v České republice (GI) ztratilo svou nejznámější osobnost. V čele GI stál Jiří Hromada. Podle Hromady se GI za 17 let své existence podařilo naplnit téměř všechny cíle, které prosazovala. GI tak ukončila svou činnost.

Hromada si pochvaloval zejména přijetí zákona o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví. "Výsledkem jsou zákonné normy, které homosexuální minoritu zrovnoprávňují s ostatními), markantní změna myšlení občanů v ČR ve prospěch gayů a lesbiček, ale i například preventivní programy v rámci boje proti HIV/AIDS," uvedl Hromada.

Hromada tvrdí, že nyní je čas předat žezlo mladší generaci homosexuálně orientovaných spoluobčanů.

Gayové a lesbičky nezavrhují ani myšlenku, že by do budoucna měli možnost vychovávat adoptované děti. To zatím zákon neumožňuje.

Už více než 200 registrovaných párů

GI nastartovala úsilí menšiny o přijetí zákona o registrovaném partnerství, který platí v Česku od loňského července.
Za první půlrok platnosti normy vstoupilo do partnerství přes 200 dvojic gayů a lesbických žen.

Češi jsou k homosexuálům tolerantnější než jiné postkomunistické národy. S registrovaným partnerstvím souhlasí zhruba dvě třetiny Čechů. Poláci, Maďaři a Slováci jsou ke gayům a lesbičkám méně tolerantní.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Píše se na Deník.cz